English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Olomoucká stopa v pohárové Evropě

Olomoucká stopa v pohárové Evropě 04.01.2007 15:09:12 - autor: dhkzora, přečteno 3418x

Logo Chlaaneg Cup

Olomoucké házenkářky vstupují v sobotu 6. ledna znovu do Evropských pohárů. V 18,00 hod. nastoupí ve srportovní hale v Banské Bystrici do 3.kola Challenge cupu. Odveta se hraje za týden v sobotu 13. ledna 2007 v 17,30 hod. ve sportovní hale DHK ZORA Olomouc.
Zde je krátké ohlédnutí za předchozími dvěma pokusy Hanaček v Evropských pohárech. Doufejme, že se intervaly mezi jednotlivými účastmi budou i nadále zkracovat, když od 1. účasti v roce 1967 uplynulo 28 roků do účasti druhé v roce 1995 a třetí pokus následuje nyní po 11 letech.

Přestože družstvo žen našeho klubu patřilo po celou dobu své existence k předním družstvům Československa a později v samostatné české soutěži, a velmi často se umisťovalo na místech zaručujících účast v Evropských pohárech, je letošní start v Challenge cupu teprve třetím startem.

Rok 1967 - Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ)
Družstvo žen vedené trenérem Janem Tlačbabou získalo v tomto roce svůj první mistrovský titul, když vyhrálo celostátní 1. ligu žen s náskokem 5 bodů před Štartem Bratislava, Bohemians Praha a Interem Bratislava..
V 1. kole: byl družstvu vylosován bulharský mistr Akademik Sofia. První utkání se hrálo v Olomouci v hale Dukly Na Šibeníku, kde se na provizorních tribunách tísnilo více než 1000 diváků. Družstvo hrající jako Slavoj ZORA Olomouc vyhrálo 8:6 (5:2). Branky našeho družstva zaznamenaly Matlochová 4, Vařáková 2, Spáčilová 2.
Odvetné utkání se hrálo v bulharské Loveči, kam družstvo cestovalo vlakem, protože v Sofii v tu dobu nebyla hala. Hala v Loveči však byla také nedostavěná, místo jedné ze stěn byla natažena plachta a hrálo se v teplotě kolem 8 st. C. Utkání skončilo 5:5 (2:3), autorkami našich branek byly Vařáková 2, Matlochová 2 a Mrázová. Vynikající výkon podala brankařka Jitka Dobešová , která chytila i 3 7 m hody. Utkání sledovalo 1500 diváků.

Družstvo se tedy probojovalo do 2. kola, kde na něj čekal mistr NDR SC Empor Rostock, patřící v té době k absolutní světové špičce a Němky potom také v tomto ročníku PMEZ vyhrály.
První utkání se hrálo v Rostocku a domácí vyhrály 14:6 (7:2), když o naše branky se podělily Matlochová 2, Vařáková 2, Spáčilová 1, Prokopová 1. Odvetné utkání se hrálo opět v hale Na Šibeníku s výsledkem 7:10 (1:4), když naše branky zaznamenaly Matlochová 2, Vařáková 2, Zubková 2, Spáčilová 1.

Tento první start v Evropském poháru absolvovalo družstvo v sestavě: MUDr. Jitka Dobešová, Zdena Hejtmánková - Jarmila Matlochová, Libuše Vařáková, Libuše Spáčilová, Hana Zapletalová, Alena Prokopová, Eva Zubková, Libuše Mrázová, Jindřiška Kvasničková, Jarmila Holčáková, Milena Mixová a Dagmar Kubová.

Trenérem byl Václav Dobeš, vedoucím družstva Vítězslav Hejtmánek.

Na druhý start v Evropském poháru si příznivci olomoucké ženské házené museli počkat dlouhých 28 let až do roku 1995, kdy se po 3. místě v extralize ročníku 1994/95 klub přihlásil do Poháru EHF. Start umožnil vstup nových sponzorů do klubu, (a.s. MILO a kožedělné družstvo MEKO).

Rok 1995 Pohár EHF
Ani při druhém stratu nebyl k Hanačkám los příznivý, družstvu byl losem určen soupeř velmi silný - ruský Istočník Rostov na Donu. Neznámý soupeř, s několika ruskými reprezentantkami vyhrál obě utkání i když naše družstvo zejména ve druhém utkání v Rostově ještě 12 minut před koncem vedlo 17:18 a kladlo vysokému favoritovi nečekaný odpor. V Olomouci se hrálo v hale DHK a utkání skončilo vítězstvím hostí 20:25 (12:11). Autorkami našich branek byly M.Chromková 6/1, Urbanová 6/4, Majíčková 3, Božíková 2, Zubková 1, Kousková 1, Havelcová 1.
Do Ruska cestovalo družstvo vojenským speciálem - letadlem určeným pro vojenské výsadkáře, které poskytl, samozřejmě za úhradu (cca 250 tis. Kč), tehdejší ministr obrany Baudyš. Zejména zpáteční cesta byla dramatická, protože z důvodů velkých mlh nad naším územím nejprve letadlo mohlo z Rostova odstartovat s 15 hodinovým odkladem, navíc po mezipřistání v Kyjevě a odletu nebylo během letu jasné kde letadlo přistane, protože původní cíllové letiště Praha nepřijímalo, náhradní Bratislava ani Vídeň také ne, takže nakonec i přes hustou mlhu bylo přistání povoleno na letišti v Mošnově.

Samotné utkání bylo většinu času vyrovnané a trenér Gogol jen litoval toho, že v prvním utkání nemohla s plným nasazením hrát zraněná Romanová. Výsledek byl podobný jako v prvním utkání - Rusky vyhrály 25:21 (12:11). Naše branky zaznamenaly Romanová 7, Majíčková 4, Urbanová 4/3, Chromková 3/1, Kousková 2, Havelcová 1. Největší postavou dvojutkání byla ruská reprezentační spojka Raisa Verakso, která v obou utkáních nastřílela po 13 brankách.

Obě utkání sehrálo družstvo hrající jako MILO Olomouc v sestavě: Jana Tylšarová, Eva Dostálová - Lenka Romanová, Jarmila Majíčková, Šárka Urbanová, Markéta Chromková, Gabriela Kousková, Miroslava Havelcová, Veronika Zubková, Šárka Božiková, Zuzana Miklíková a Jitka Navrátilová.

Trenérem byl Jan Gogol, asistentkou Věra Macharáčková, vedoucím družstva RNDr. František Zedník, lékař MUDr. Dan Ditmar, masérka Ivanka Rumlerová.