English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Třetí kolo WHIL opět se dvěma předehrávkami - DOPLNĚNO !!!

Třetí kolo WHIL opět se dvěma předehrávkami - DOPLNĚNO !!! 12.09.2016 15:56:55 - autor: , přečteno 1089x

Také ve třetím kole interligové soutěže žen, uvidíme už ve středu dvě předehrávaná utkání, která vyplývají ze startu českých týmů v Poháru EHF. Tím prvním bude v Ostravě ve středu 14. září střetnutí mezi bronzovým celkem minulé sezony celkem Sokola Poruba a stříbrnou Slavií Praha. Zatímco Sokolky vstoupí do evropského poháru, kterým bude Challenge Cup až třetím kolem v listopadu, Slavia už má první utkání první fáze kvalifikace proti švédskému celku Skuru IK  za sebou, když ve Švédsku podlehla domácím 26:22. Odveta se bude hrát v neděli 18. září  v 17:00 hod. v Edenu, proto musí Slavia své utkání WHIL předehrát ve středu. Druhým utkáním je pak střetnutí Baníku Most s  Bemaco Prešov také ve středu 14. září. Český mistr totiž bude hrát obě utkání prvního kvalifikačního utkání proti běloruskému BNTU Minsk v sobotu a v neděli 17. a 18. září v Mostě.

Ohlédneme-li se v krátkosti za uplynulým 2. kolem WHIL, vidíme na čele tabulky po dvou kolech už jen čtveřici týmů s plným bodovým ziskem, Šaľa má ale odehráno pouze jediné a to vítězné utkání.  Na čele je dvojice stálic Michalovce a Slavie Praha se čtyřmi body a nově také Zlín, který měl ale velmi příjemný los, který by měl pokračovat ještě i v dalším kole v jižních Čechách. Naopak bez bodového zisku je také zatím čtveřice týmů, nejméně se to čekalo asi od Partizánskeho, které ale spolu s Hanačkami mělo nejméně příjemný los, kde se asi bodový zisk moc nečekal. Příjemným překvapením druhého kola je určitě dvoubodový bodový zisk nováčka z Trenčína, který se lehce vypořádal s ŠKP a poslal ho do role Černého Petra slovenských týmů. Velmi dobrého výsledku, i když nakonec bez bodového zisku dosáhlo Veselí, když na půdě slovenského vicemistra podehl o pouhé dvě branky. Utkání plné emocí se hrálo ve středeční předehrávce na Zemplíně v utkání obou mistrů svých zemí. Český mistr Baník Most tam vedl v poločase nad Iuventou tříbrankovým rozdílem, aby nakonec v utkání o 4 branky podlehl. Vedení družstva a klubu ústy prezidenta klubu Junga vidělo v osobách slovenských rozhodčích úmysl jeho družstvo poškodit nejen tím, že poměr vyloučených a sedmimetrových hodů byl jednoznačně ve prospěch domácích, ale rozhodčí údajně hráčky na hřišti verbálně provokovali, trenér hostí také viděl jednostranné posuzování řady herních situací a porušování pravidel. Pozoruhodné a nepochopitelné je také to, že vedení soutěže na akci vůbec  ani po pěti dnech nereagovalo a nevydalo ke vzniklému problému vůbec žádné oficiální ani neoficiální stanovisko.

Třetí kolo WHIL bude mít svůj šlágr opět ve středeční předehrávce v Ostravě, kde se střetnou bronzový a stříbrný  tým loňského českého play-off Sokol Poruba a Slavia Praha. I v dalších utkáních dojde k několika velmi zajímavým střetnutím. V Písku to bude souboj domácích, kteří se nebudou chtít smířit s rolí otloukánka a budou chtít potrápit zatím suverénní HC Zlín. Dvě zajímavá slovenská derby mají sice vcelku jasné papírové favority v  družstvech Partizánském proti ŠKP Bratislava a Dusla Šaľa v Trenčíně proti domácímu nováčkovi, ale Partizánske zatím trochu tápe a mladičké družstvo Trenčína umí překvapit. Hodně náročný víkend má před sebou družstvo Zory Olomouc. Zajíždí totiž k dvojnásobné misi na východ Slovenska, kde nejprve  na Zemplíně nastoupí v sobotu v Michalovcích proti Iuventě s níž si vyměnil pořadatelství a v neděli na nedalekém Šariši se pokusí zaskočit hodně posílené domácí družstvo Prešova a importovat na Hanou nějaký interligový bodík. Volný los má ve třetím kole SHK Veselí n. Mor.

Středa 14. září v 16:00 hod.: Sokol Poruba – Slavia Praha

Utkání dvou špičkových českých družstev je označeno za šlágr třetího kola. Domácí celek nezvládl zápas prvního kola v domácím prostředí a prohrál vysoko se slovenským mistrem Iuventou. Chuť si spravil o víkendu, kdy vyhrál s ambiciózním Prešovem na jeho hřišti. Proti domácímu debaklu od Michalovců hrály Sokolky mnohem odpovědněji, střelecky se dařilo exzlínským spojkám Švirákové a Marčíkové i Slovenkám v jejich dresu Kostelné a Minarčíkové. Prosadila se i mladá dorostenka Konečná. Slavia Praha má na svém kontě 4 body, ale za sebou těžkou misi do Stockholmu na jehož předměstí hrála své první utkání kvalifikace Poháru EHF, odkud si přivezla přijatelnou porážku čtyřbrankovým rozdílem. Slavistické střelkyně se prosadily i ve Švédsku, zejména 9 branek Galuškové bylo výborným vkladem. Další branky přidala Kutlvašrová a na pivotu Šetelíková – Stellnerová. Utkání nedohrála Kamila Kordovská, která byla vyloučena pro hrubý faul. V Ostravě ale samozřejmě nastoupí. Utkání slibuje zajímavou a vyrovnanou házenou, vyloučena není ani dělba bodů. Slavii se ale v Ostravě většinou daří, v minulé sezoně si odvezla oba body za jednogólovou výhru v živé paměti je ještě i televizní utkání před několika lety.  

Středa 14. září v 18:00 hod.: Baník Most – Bemaco Prešov

V další předehrávce bude favoritem domácí český mistr Baník Most, přestože bude trochu šetřit síly před víkendovými dvěma zápasy proti běloruskému mistru BNTU Minsk a postup v evropském poháru staví po frustrující  porážce v Michalovcích nad interligovou soutěž. Hráčské kádry obou soupeřů hovoří jasně ve prospěch domácích, Baník sice stále nebude kompletní, postrádá svou nejlepší střelkyni Szarkovou, mohla by ji však zastoupit mladičká Sára Kovářová, která se v družstvu začíná zabydlovat a potvrzuje že bude velkou posilou. Hostující družstvo před sezonou také hodně posílilo, v prvním kole vybojovalo dva body na půdě jihočeského Písku, trenér Daniš však nebyl s výkonem zcela spokojen. Ještě menší spokojenost pak zavládla po domácí porážce od Sokola Poruba.  V domácím utkání se už na rozdíl od Písku prosadily i nejlepší loňská střelkyně Tatiana Šutranová i obě posily Bačíková a Demajová. Domácí neberou nic jiného než výhru, jsou jednoznačnými favority utkání.

Sobota 17. září v 15:00 hod.: Sokol Písek – HC Zlín

Střetnutí u řeky Otavy slibuje zajímavou házenou, obě družstva se netají svými ambicemi, v domácím družstvu nezůstal před novou sezonou prakticky kámen na kameni, odešly sice dvě nejzářivější hvězdičky Kovářová a Svobodová, do jižních Čech se ale stěhovala početná enkláva hráček z Plzně a Slave Praha, tam to ale bylo  více méně formou výměny, protože do Slavie zase putovalo několik děvčat z loňského kádru Jihočešek. Největší hvězdou výměn se měla stát Eliška Jačková v dresu Sokolek, ta se ale minule v Praze v utkání proti svému mateřskému klubu zranila a nad její účasti visí velký otazník, stejně jako nad dalšími zraněnými Šelajsovou  Palasovou. Soupeřky Jihočešek, děvčata HC Zlín mají  letos ještě vyšší cíle, rády by prolomily hegemonii trojice českých favoritek (Most, Slavia a Poruba) a výrazněji  by promluvily do složení družstev v českém play-off. Tuto ambici, však mají i další týmy, především Hanačky a Veselí. Nicméně trenér Peter Sabadka disponuje letos vyzrálým kolektivem, jehož předností je sehranost, rychlost a vysoká kreativita všech hráček družstva, mezi kterými se objevily opět další talenty z dorostu Andrýsková, Baumbachová Lapčíková a další, tíha odpovědnosti však leží především na excelentní .střelkyni Sobieské, hodně si všichni slibují od návratu Birkušové po zranění, ale také od návrtu Hradilové z angažmá v Německu. Favoritkami utkání budou hráčky HC Zlín.

 

Sobota 17. září v 17:30 hod.: Iuventa Michalovce – DHK ZORA Olomouc

První ze dvou víkendových zápasů Hanaček na východním Slovensku, zavedou družinu Jana Bělky na Zemplín do arény úřadujícího vítěze WHIL a slovenského mistra Iuventy Michalovce. Družstvo slovenského velkoklubu bylo před týdnem vyřazeno ze svého šestého pokusu proniknout do základních skupin Champions League a opět se musí vrátit do o stupínek nižší soutěže – Poháru EHF: Ve Slovinsku byli soupeři nad síly slovenského lídra, když v prvním utkání podlehl domácímu mistru RK KRIM Merkator 22:28 a v souboji o třetí místo prohrál také v Ljubljaně polskému mistru MKS Selgros Lublin 21:33 a skončil v kvalifikační skupině na posledním čtvrtém místě a v 2. kole Poháru EHF nastoupí s vítězem zápasu HC Neistia (Faerské ostrovy)  a rumunského CSM Ploiesti. Iuventa bude chtít v interlize co nejrychleji zapomenout na nevydařený víkend a dostat se opět do svého rytmu. Vždyť ani jejich poslední interligové vystoupení nebylo zápasem na který by svěřenkyně trenéra Františka Urbana bůhví  jak vzpomínali. V souboji s českým mistrem Baníkem Most prohrávaly v poločase už tříbrankovým rozdílem a zápas dovedly nakonec do vítězného konce čtyřbrankovým rozdílem až vlivem „podivných“ okolností, které vedly vedení soupeře k řešení výkonu rozhodčích až na úrovni prezidentů českého a slovenského házenkářského svazu. Iuventa však má natolik zkušený a kvalitní hráčský kádr s šesticí legionářek, že by si měly s málo zkušeným kádrem Hanaček poradit. Olomoučanky ale nepojedou na východ v roli obětního beránka, chtějí v obou utkáních podat výkon na hranici svých schopností a zejména v prvním utkání v Michalovcích mohou hrát klidně v utkání, ve kterém nebudou favoritkami. Hráčský kádr by se měl snad už představit v úplném složení, na marodce asi zůstane už jen Tereza Fryčáková, určité zdravotní komplikace má také Růžičková. Favoritem zůstává domácí tým, který s Hanačkami na Zemplínš prohrál jen třikrát, naposledy však už před sedmi lety v sezoně 2009/10  25:28.

 

Sobota 17. září v 18:00 hod.: Slávia Partizánske – ŠKP Bratislava

První z dvojice sobotních slovenských derby svede proti sobě soupeře, kteří jsou zatím bez bodového zisku. Jsme zvědavi jak se s obtížnou situací klubu, kterou signalizují některá slovenská media, v Partizánskem vyrovnají. Nejde ale jen o ekonomické problémy, ale družstvo je stále bez trenéra, renomovaní trenéři, kteří trvale v Partizánskem bydlí a mají požadovanou trenérskou licenci „A“ Ľubomír Popluhár, Tibor Csollár, Katarína Beňušková, nebo Peter Ivanka., zatím o převzetí družstva v tíživé situaci neprojevili zájem, takže uvidíme, jak si klub poradí. V družstvu je řada kvalitních házenkářek, které vždy patřily ke špičce slovenské házené, v čele s reprezentantkami Michnovou, Szökeovou, Štetákovou a dalšími. Družstvo ŠKP Bratislava hrálo zatím dvě utkání, v prvním kole podlehlo ve Veselí domácím osmibrankovým rozdílem, když dokázalo udržet s favoritem krok po celý druhý poločas. Před týdnem ve vlastním prostředí si neporadilo s nováčkem interligy AS Trenčín a to byla pro některé hráčky a bratislavské funkcionáře  studená sprcha. Favoritkami sobotního utkání budou domácí házenkářky.

 

Sobota 17. září v 18:00 hod.: HK AS Trenčín – HK Slovan Duslo Šaľa

Ve druhém slovenském derby hraném ve stejnou dobu se podruhé představí v domácím prostředí nováček interligové soutěže a bude chtít také získat premiérové body v domácím prostředí. Domácí hráčky budou pro nezúčastněné pozorovatele družstvem  bezejmenných hráček, protože s výjimkou domácích příznivců a několika odborníků a znalců slovenské dorostenecké házené zatím nikdo nová jména na interligové scéně asi nemůže znát. Družstvo tvoří převážně hráčky ročníku narození 1997 a 98, což jsou podle slovenských pravidel ještě dorostenky, nejstaršími hráčkami jsou ze sestavy, která se objevila v prvních zápasech 28 letá Marcineková a o čtyři roky mladší Zemanovičová. Jedno známé jméno jsme v sestavě přece jen našli, odchovankyně  MHK Bytča -  Katarína Kostelná, není sice známější Alica, která střílí branky v interlize v družstvu Sokola Poruba a je seniorskou slovenskou reprezentantkou, ale je to o tři roky mladší, přepokládáme že sestra.. Soupeřkami Trenčína bude v sobotu daleko zkušenější družstvo Dusľo Šaľa, které v prvním kole jen těsně o dvě branky porazilo v domácím prostředí družstvo Veselí n. Mor.  Šaľa se velmi dobře prezentovala před zahájením sezony na přípravných turnajích, zejména její výhra na tradičním turnaji  v Olomouci nenechal nikoho na pochybách, že Duslo bude opět patřit k těm lepším týmům interligy. V každém případě přisuzujeme hostujícímu družstvu roli favorita utkání.          


Neděle 18. září ve 14:00 hod.: Bemaco Prešov – DHK ZORA Olomouc

Východoslovenskou interligovou misi zakončí Olomoucké házenkářky v neděli na Šariši v Prešově, kam se přesunou už v sobotu po utkání v Michalovcích. V uplynulé sezoně sej im podařilo přivézt na Hanou oba body, když tam dokázaly  vyhrát 31:27. Letošní výkonnost a cíle Bemaca jsou nesrovnatelně vyšší, družstvo se před sezonou výrazně posilnilo o slovenské reprezentantky Demajovou a Bačíkovou a brankařku Gubíkovou, velkou posilou je také Ukrajinka Maryna Liebiedieva. Trochu zatím za loňskou sezonou zaostává čtvrtá nejlepší kanonýrka interligy Šutranová, možná má nějaké zdravotní komplikace. Ve středeční předehrávce v Mostě , Prešov tam prohrál 35:25 nahrály ale Šutranová, Liebiedieva a ani brankařka Gubíková, žen by je trenér Daniš šetřil až na zápas s Hanačkami ? Na severu Čech se nejvíc dařilo Bačíkové, autorce devíti branek, která se už ve  třech utkáních trefila 18 krát a patří k nejlepším střelkyním nové sezony. Střelecky se prosadila také Gajdošová. Olomoucké házenkářky toho zatím letos moc nenahrály, v přípravě sehrály pouze šest zápasů na dvou turnajích a v interlize mají za sebou jediné utkání, stejně jako jejich soupeřky hrály v Mostě a podlehly tam v 1. kole 13 brankovým rozdílem. Věřme že dvojutkání na východě Slovenska je zastihne v dobré formě a pohodě a smažou nulu na kontě svých interligových bodů nové sezony.