English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Čtvrté kolo WHIL s několika šlágry

Čtvrté kolo WHIL s několika šlágry 21.09.2016 09:57:51 - autor: , přečteno 858x

Tři kola, které tvoří první čtvrtinu podzimní části WHIL má odehrána většina interligových  a na čele je stále ještě čtveřice týmů s plným bodovým ziskem, slovenský vicemistr Šaľa však má odehrána pouze dvě utkání. Na opačném pólu tabulky jsou dva týmy, které jsou bez bodového zisku, mezi které však patří opticky také Hanačky, které své první dva body získaly v předehrávce 4. kola. Postavení olomouckého týmu je vůbec plné specifik. Jako jediný ještě na domácím hřišti neodehrál ani jediné utkání, má za sebou utkání s oběma mistry svých zemí, má za sebou už i volný los, takže v porovnání se soupeři na tom nejsou teoreticky až tak zle. Většina jejich konkurentů totiž zápasy s oběma lídry čekají a všeobecně platí, že jak z Michalovců, tak ani z Mostu se body jen tak lehce nevozí.

Program 4. kola  WHL je rozvržen do dvou dnů, je v něm zahrnut i jeden zápas 5. kola, které se bude hrát příští středu ve dnu státního svátku.  Čtyři zápasy se budou hrát v sobotu 24. září, dva se hrají na Moravě od 17:00 hod. dva na Slovensku se začátkem v 18:00 hod.. Největším tahákem pak bude nedělní zápas dvou špičkových českých týmů v Praze, kde se utkají Slavia a český mistr Baník Most. Půjde o střetnutí dvou úspěšných zástupců v Poháru EHF, které si minulý víkend vybojovaly postup do druhého kola soutěže. Zatímco Slavia si ve druhém kole zopakuje svou misi do Skandinavie, tentokrát po švédském soupeři bude hrát s dánským Viborgem, Baník Most po vyřazení běloruského mistra bude hrát o postup se zástupcem německé bundesligy – Metzingenem. Pro úplnost informací ještě to, že slovenský mistr Iuventa Michalovce  bude bojovat o postup s jedním ze čtveřice rumunských celků v osudí -  CSM Ploiesti.  Zápasy druhéhp kola jsou na pořadu l5., 16. a 22., 23. října 2016. 

Také několik dalších zápasů 4. kola mimo uvedeného šlágru Slavia – Most slibuje zajímavou podívanou.  Prvním bude  utkání  dosud stoprocentně úspěšného Zlína, který se pokusí proniknout do hegemonie silné české trojky a získat skalp Sokola Poruba.   Také druhé utkání hrané v sobotu na Moravě – Veselí - Trenčín je možno označit za derby, vždyť oba soupeře dělí geograficky pouze nějakých šedesát kilometrů přes kopec Bílých Karpat. Bez zajímavosti nebude určitě ani slovenské derby mezi Šaľou a Partizánským, i když celek Partizánskeho se podle slovenských zdrojů potýká s určitými potížemi. A nakonec ani střetnutí obou posledních týmů interligové tabulky ŠKP Bratislava – Sokol Písek nemusí být bez zajímavosti u jednoho, nebo třeba i u obou družstev bude smazána nula na jejich kontě a to může být také určitým předělem. Posledním  nedělním utkáním pak bude východňárské derby Iuventa Michalovce – Bemaco Prešov, které už ale bude utkáním 5. kola.. Volný los ve 4. kole má Iuventa Michalovce. Předehráno bylo utkání Bemaco Prešov – DHK ZORA Olomouc s výsledkem 29:32 ve prospěch Hanaček.

A nyní krátce k jednotlivým zápasům:

Sobota 24. září v 17:00 hod.: HC Zlín – Sokol Poruba

Sobotní zápas bude určitě sledován s velkým zájmem. Domácí děvčata hrají na začátku nové sezony v oslnivé formě, všechna tři svá utkání bez problémů vyhrála a po zásluze se přetahují o čelo tabulky. Jak již bylo uvedeno, svěřenkyně trenéra Sabadky baží po průniku mezi českou smetánku, kam mají více než nakročeno, navíc když jejich soupeřky mají zatím opačné starosti a na svém kontě už dvě domácí porážky. Faktem sice je, že soupeři obou týmů v prvních kolech měli nesrovnatelné kvality – Zlín vyhrál v Trenčíně, doma s Partizánským a v Písku, Poruba doma hrála s Iuventou a Slavií Praha a vyhrála v Prešově.  Tahounkou  Zlína je v letošním roce zejména Sobieská, překvapivě s ní ale drží krok Očadlíková, která se vrátila domů právě z Poruby, do formy se po zranění dostává také zkušená  odchovankyně Trenčína – Birkušová. Domácí mají k dispozici silný kádr a také velmi širokou a kvalitní „lavičku“.  Nový trenér Poruby Olšavský spoléhá na dvě zlínské odchovankyně Marčíkovou a Švirákovou a své krajanky Kostelnou a Minarčíkovou. Podle současné formy a pohody v družstvu favorizujeme v tomto utkání  HC Zlín..

Sobota 24. září v 17:00 hod.: SHK Veselí – HK AS Trenčín

Panenky po těsné porážce v Šaľe a volném losu v minulém kole stojí znovu připraveny získat další body do své sbírky. Mají tak jako každou sezonu,  kdy v přípravě ještě často nevědí  kdo ve Veselí nakonec bude hrát, na začátku nové sezony, pohromadě hráčskou sestavu, která je konkurence schopná se všemi soupeřkami. Hodně tomu samozřejmě napomohlo na poslední chvíli dořešené dilema, co vlastně bude s michalovskou odchovankyní  Márií Olšovskou, kterou chtěl  mateřský klub mermomocí stáhnout z hostování, nakonec se ale vše urovnalo a Mária je opět na hostování na Slovácku. Soupeřky Veselí jsou po pěti letech znovu mezi absolutní elitou. Zatím má nováček hodně chutí do hry, hodně nasazení a bojovnosti, ale bohužel zatím také málo zkušeností. Ty budou asi znovu rozhodujícím činitelem v souboji s řadou přece jen zkušenějších soupeřek, v dresu Veselí. Veselanky budou v tomto utkání favoritkami, i když pozor na překvapení !!!  

 

Sobota 24. září v 18:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – HK Slávia Partizánske

Každé vzájemné utkání obou slovenských soupeřů přináší kvalitní a zajímavou házenou té nejvyšší úrovně, což lze očekávat i tentokrát. Domácí Šaľa má zatím plný bodový zisk, podávala v přípravě velmi dobé výsledky, i když se do plného trempa zatím ještě nedostaly opory Blehová a Veselková, ani rychlonohá křídla Klučková a Pócsiková. Bude zajímavé sledovat dále vývoj v Partizánskem, herně se družstvo bude tak jako v minulosti opírat o hru  duše většiny akcí Klaudii Michnovou,, rychlost Szökeové a střeleckou potenci Slovinky Gerič, oporou jistě bude i hrající trenérka Zuzana Hollá.. V družstvu se objevila celá řada nových jmen mladých děvčat na příklad Králová, Karásková, Horečná, nebo Hričovská, na které si budeme muset zvykat. Za favoritky utkání považujeme domácí Duslo.  

 

 

Sobota 24. září v 18:00 hod.: ŠKP Bratislava – Sokol Písek

Utkání dvou posledních týmů tabulky bude zajímavé právě tím, na koho po víkendu zbude Černý Petr. Domácí družstvo zatím nepodává nijak oslnivé výkony, výrazněji se prosadily zatím pouze Valovičová, Vaninová a Trúnková.  Jihočešky po velkých přesunech v hráčském kádru se zatím hledají. Mají za sebou těsnou porážku doma s Prešovém a dvě jasné prohry v Praze se Slavií a doma se Zlínem. Nový trenér asi hledá tvář družstva, zkouší hráčky, které z velké části bydlí mimo Písek, takže i příprava je asi dost komplikovaná.  Hráčky jsou většinou mladé, nicméně talentované a je tedy jen otázkou času, kdy se začnou prosazovat. Mohlo by k tomu dojít už v sobotu u Dunaje, podobně jako to předvedl nováček soutěže Trenčín. V tomto utkání se neodvažujeme příliš tipovat.

 

 

Neděle 25. září v 17:00 hod.: Slavia Praha – DHK Baník Most

Jednoznačně největší trhák kola se bude hrát v pražském Edenu, jako repríza českého finále play-off minulého ročníku. Tehdy byla Slavia úspěšná v prvním utkání  v Mostě, nicméně Baník byl úspěšnější v obou odvetách v Praze a obhájil znovu titul. Baník je vůbec v posledních letech mnohem úspěšnější ve vzájemných zápasech hraných v Praze, naposledy v Praze prohrál v sezoně 2014/15, jinak všechny vzájemné duely v Praze v základní části vyhrál jak před tímto datem tak i po něm. Pouze v pětizápasovém finále play-off v roce 2014, nejprve oba soupeři vyhráli obě svá domácí utkání a až v 5. zápase v Praze opět vyhrál Baník a získal titul mistra ČR. To říká historie. Dnešní situace však může být úplně jiná.  Hráčské kádry obou družstev se změnily, obě družstva úspěšně postoupila v Poháru EHF, takže bez dalších úvah, lze očekávat úporný souboj  a hlavně kvalitní a dramatická házená. Oba soupeři se dobře znají, trenéři i hráčky vědí co mohou od soupeře očekávat a co by na něj mohlo platit. Rozhodovat mohou i maličkosti, trochu hůř je na tom Baník, který má zraněné opory Szarkovou a Růčkovou. Napětí bude asi na obou stranách. Baník bude pod větším tlakem, protože má na svém kontě už porážku na Zemplíně.

 

 

Neděle 25. září v 17:30 hod.: Iuventa Michalovce – Bemaco Prešov

Předehrávka zápasu 5. kola svede proti sobě oba zástupce východoslovenské ženské házené. Postavení obou týmů je naprosto odlišné, domácí Iuventa je obhájcem vítězství ve WHIL a také současným lídrem soutěže. Všechna tři svá utkání vyhrála, včetně tolik diskutovaného souboje s českým mistrem, má na svém kontě už ale také výhru ze hřiště bronzového českého týmu minulé sezony Sokola Poruba.  Hráčský kádr Iuventy  je nabit legionářkami v čele se španělskou brankařkou, dvěma Ukrajinkami a po jedné hráčce z Ruska, Běloruska a Chorvatska. Trenér Urban však do hry zapojuje i mladé domácí házenkářky, které dostávají dostatek šancí se uplatnit. Soupeřkami Iuventy bude regionální soupeř, který má letos daleko vyšší ambice než v předchozí sezoně o čemž svědčí i doplnění družstva o reprezentační brankařku Gubíkovou a další slovenské reprezentantky, Demajovou a Bačíkovou i Ukrajinku Liebiedievu. I z tohoto pohledu je dvoubodový zisk Hanaček z Prešova příjemnou injekcí, kterou doceníme až s postupem času. Vysokým favoritem duelu bude domácí Iuventa.