English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Šlágrem 6. kola WHIL bude ve středeční předehrávce zápas Slavie s Iuventou

Šlágrem 6. kola WHIL bude ve středeční předehrávce zápas Slavie s Iuventou 10.10.2016 15:20:06 - autor: , přečteno 1021x

Po  reprezentační přestávce, pokračuje tento týden interligová soutěž žen šestým kolem, které bude částečně narušeno termínem Evropských pohárových soutěží, vyžadujících si předehrávku dvou zápasů, z toho jeden byl už předehrán před dvěma týdny v Bratislavě, kde se utkala družstva ŠKP Bratislava a Baník Most (17:42). Další dva účastníky interligy v  Poháru EHF svedl los šestého kola do vzájemného duelu, který se uskuteční ve středu 12. října v Praze Edenu, kde se utkají ve šlágru kola dva dosud neporažené týmy – Slavia Praha a Iuventa Michalovce.

V evropském Poháru EHF budou účastníci WHIL hrát už o víkendu. V neděli se představí v pražské hale Slavie domácí proti dánskému týmu Viborg HK a český mistr Baník Most zamíří do německého Metzingenu, kde nastoupí proti bundesligovému TuS. Odvety se budou hrát o týden později v sobotu 22. října ve Viborgu a v Mostě. Slovenský mistr Iuventa Michalovce po neúspěšném pokusu o proniknutí do hlavní soutěže Champions League, bude hrát spolu s dalšími osmi neúspěšnými kvalifikanty, mezi kterými jsou ale takové týmy jako Hypo Niederösterreich, Vegeta Podravka, nebo španělský Bera Bera, v dalším kole Poháru EHF. Los určil slovenskému mistru rumunského soupeře CSM Ploesti, zmítajícího se v současné době v ekonomických problémech, takže není příliš velkým překvapením, že se obě utkání budou hrát 22. a 23. října v Michalovcích.  

Reprezentace žen obou zemí, jejichž družstva startují v interlize, měla  v reprezentační přestávce svá soustředění. Češky, připravující se na prosincový start na ME, se připravovaly v Luhačovicích, odkud si „odskočily“ do Slovinska ke dvěma utkáním, když v prvním zápase porazily své soupeřky 30:27, v odvetě byly úspěšnější domácí házenkářky, které vyhrály 28:33. Slovenky se připravovaly v Bratislavě a po přípravném utkání s maďarským prvoligovým týmem Érdu, hrály na turnaji čtyř v Polsku kde po porážce od domácího Polska 18:28, podlehly i v zápase o třetí místo Islandu 25:26 a skončily v turnaji na posledním místě. Slovenky čeká za dva měsíce předkvalifikace o postup na MS, která se bude hrát turnajově v Šaľe. Přestávku v soutěžích využily i mládežnické reprezentace, ta juniorská, připravující se v Otrokovicích, změřila síly v utkání se Slovenskem proti svým vrstevnicím a Češky byly úspěšné, když vyhrály 27:25, dorostenky se připravovaly v Hostivicích – Břvích u Prahy, kde také sehrály silně obsazený turnaj své kategorie, na kterém startovaly kromě našich děvčat reprezentace Maďarska, Polska a Slovenska. Naše dorostenky po porážkách s Maďarskem 16:21, Polskem 24:26, porazily Slovenky 28:19 a obsadily v turnaji třetí místo.     

Šesté interligové kolo bude mít mimo dvou předehrávek na pořadu zbývající čtyři zápasy shodou okolností všechny v sobotu 15. října, dva zápasy se budou hrát  od 17:00 hod. na Moravě, zbývající dva duely začnou o hodinu později na Slovensku. I tato utkání budou mít určitě svůj náboj. Pro nás to samozřejmě bude nesmírně důležité utkání v podobě derby ve Zlíně, kam přijedou Hanačky a půjde tam k prvnímu vzájemnému utkání mezi adepty na postup do českého play-off. Svou zajímavost také z pohledu účasti v play-off bude mít i zápas ve Veselí, kde přivítají děvčata z Písku. Zajímavé bude určitě také slovenské derby dvou geograficky hodně blízkých sousedů, které dělí od sebe nějakých 50 kilometrů mezi nováčkem soutěže Trenčínem a Slávií Partizánske. Posledním utkáním pak bude další šlágr kola mezi zatím stoprocentně úspěšnou Šaľou a Sokolem Poruba, která je zatím 100% na hřištích soupeřů.  Volný los má v šestém kole celek Bemaco Prešov. První utkání šestého kola je na pořadu už ve středu, informace o dalších utkáních budeme postupně doplňovat.

Středa 12. října v 17:30 hod.: Slavia Praha – Iuventa Michalovce  

Předehrávka dvou elitních týmů v Praze je považována za jeden z vrcholů sezony, zejména proto, že Slavistky umí na svého soupeře v domácím prostředí zahrát a dá se tedy předpokládat zcela otevřený zápas. Ve dvou ze tří posledních ročníků byly totiž Slavistky v souboji s Iuventou doma úspěšnější, v minulém ročníku uštědřily soupeři jedinou porážku v sezoně, když vyhrály hladce 19:24 a v ročníku 2013/14 dokázaly také vyhrát 29:24. I tentokrát se dá očekávat vyrovnaný duel, bez většího favorita. Oba týmy mají velmi kvalitní hráčské kádry s řadou reprezentantek, Slovenky, disponují větším počtem legionářek, kterých najdeme v sestavě celkem šest, což bude zřejmou výhodou ve zkušenosti aktérek. Naopak Slavia hraje pouze s českými hráčkami, trenéři sázejí na mladé talenty, kteří ale už i v Evropském poháru dokazují, že mládí nemusí být v souboji se zkušeností vždy nevýhodou. V interligové soutěži jsou v dosavadním průběhu Michalovce spolu se Šaľou jedinými celky, které mají plný počet bodů, Slavia Praha zatím ztratila jediný bod za remízu doma s Baníkem Most.   

 

Sobota 15. října v 17:00 hod.: HC Zlín – DHK ZORA Olomouc 

 

 

 

 

Sobotní první zápas pravdy mezi dvěma z nejvážnějších uchazečů o  průnik do českého play-off slibuje, tak jak už to ve vzájemných zápasech s nádechem derby často bývá,  boj  na ostří nože, plný emocí, velkého nasazení a uplatnění všech prvků moderní házené. Dá se téměř s jistotou očekávat, že půjde také o zvládnutí psychiky, z toho pramenící nervozity nejen hráček a realizačních týmů, ale i  určitě plné haly diváků obou táborů, vždyť vzdálenost mezi oběma městy, ale také dlouholetá rivalita, budou živnou půdou pro elektrizující prostředí, které bude základem pro sportovní prostředí ve kterém by se mělo utkání odehrát. Všichni aktéři si jistě plně uvědomí důležitost tohoto, určitě hodně  mediálně sledovaného souboje, na druhé straně však nemusí jít vůbec ještě o výsledek rozhodující pro cíl, který se obě družstva a kluby vytkly. Před všemi družstvy, a to nejen popisované dvojice,  je ještě řada kol a, zápasů, výher a porážek, radosti a zklamání.  Domácí družstvo Zlína vlétlo do jubilejní sezony jako uragán, po prvních kolech se usadilo ve špičce tabulky a už už  bylo pasováno za černého koně soutěže, začaly se ozývat první hlasy, že by mohlo zaútočit i do první trojice českých družstev, zejména poté, kdy se příliš nepovedla první kola Sokolkám z Poruby, které se propadly do druhé poloviny tabulky. Vzájemný zápas ve čtvrtém kole ve Zlíně a výhra Poruby, po které následovala očekávaná porážka Zlína v Mostě, tak trochu srovnala ambice a naznačila, že se bude asi opravdu rozhodovat o postupu do play-off hlavně mezi  „tradičními“  moravskými družstvy, tedy Zlínem, Olomoucí a Veselím, navíc potrápit Motavanky se chystají také Jihočešky z Písku. Hanačky naopak od svého soupeře vstoupily do sezony trochu rozpačitě, i když si všichni uvědomují, že los a kvalita jejich soupeřů v prvních kolech snad ani jiný scénář nepřipouštěla (Michalovce, Most, Slavia Praha). Velkým otazníkem v sobotním duelu bude zdravotní stav hráček. V obou družstvech jsme zaznamenali několik výpadků, věřme, že se hráčky obou týmů dají zdravotně včas dohromady, budou moci nastoupit v nejsilnějším složení  a o výsledku se rozhodne podle momentální formy. Jistou výhodou domácího celku bude domácí prostředí, které mírně také domácí celek favorizuje. Hanačky však budou chtít ve Zlíně podat optimální výkon a budou chtít o důležité body zabojovat.      

Sobota 15. října v 17:00 hod.: SHK Veselí n. Mor. – Sokol Písek

O moravském celku Panenek platí zhruba to co bylo napsáno v přechozích slovech o družstvu Zlína. Parádní vstup do soutěže, vždyť Veselanky teprve několik dní  před sezonou usilovně hledaly hráčky pro posílení své sestavy a moc se jim proto nevěřilo, vše se nakonec vyřešilo jako mávnutím kouzelným proutkem poté, kdy se na Slovácku znovu objevila Mária Olšovská, o jejímž návratu do rodného klubu usilovala Iuventa. Olšovská si nakonec setrvání na Slovácku vyvzdorovala a stala se rázem jednou z největších hvězd přestupového léta a vítanou posilou Veselanek. Mária se bohužl v utkání repreuzentace zranila, utrpěl zlomeninu ruky a podrobila se už oparaci, takže bude několik zápasů mimo hru. Panenky mají sice po čtyřech kolech na svém kontě dvě porážky, ale dvě výhry se určitě počítají a ani dvě těsné prohry  na hřištích  dvou dalších slovenských týmů nezanechaly špatný dojem.  Zdá se , že se trenéru Vargovi a celému vedení klubu  podařilo poskládat velmi zajímavou sestavu plnou kvalitních házenkářek.  Proto ani první střetnutí s českým soupeřem v této sezoně nemusí být pro ně nepřekonatelnou překážkou, naopak budou  v domácím prostředí v utkání s Jihočeškami favoritkami. Sokol Písek se před sezonou netajil snahou zařadit se po bok moravské trojici kandidátek na postup do play-off, čemuž ostatně nasvědčoval i tradičně velký pohyb v hráčském kádru. Sokolkám se sice nepodařilo udržet v družstvu dvě  nejlepší – Sáru Kovářovu a Magdalenu Svobodovou, nicméně do družstva přišla řada už s interligou  seznámených hráček (Jačková, Šelaisová, Součková, Palasová a další ). Zatím se jim však ambiciózní cíle plnit nedaří, povinná výhra u Dunaje je zatím dosažené maximum. V Písku věří, že se hra a výsledky družstva v dalším průběhu budou zlepšovat, rády by zabodovaly už v sobotu ve Veselí..

 

Sobota 15. října v 18:00 hod.: Slovan Duslo Šaľa – DHC Sokol Poruba

Utkání tradičních družstev interligy, která se pravidelně umisťují v tabulce  v její horní polovině, se očekává také tradičně výborná házená a vyrovnaný souboj.. Duslo  mělo skvělé výsledky hlavně v době přípravy na novou sezonu a svou formu uplatnilo také v prvních kolech WHIL, ve které po odehrání čtyř zápasů figuruje bez ztráty bodu na čtvrtém místě. Sice nehrálo s žádným týmem z postavení v tabulce, který by usiloval o absolutní špičku, přesto však konečné výsledky, snad jen s výjimkou pouze dvoubrankové výhry s Veselím, byly přesvědčivé. Družstvo trenéra Lukačína, má stabilizovanou sestavu, hráčky hrají spolu bez větších změn už několik roků, negativně se neprojevil ani odchod reprezentační spojky Demajové do Prešova. Družstvo sází tradičně především na rychlonohá křídla Pócsikovou s Klučkovou, spojkovou řadu Veselková, Bujnochová, Bahýlová se zkušeným pivotem Trochtovou a disponuje také trojicí zkušených brankařek Haládiková, Krebs a Ladicsová, patřící k nelepším v soutěži.  Družstvo Poruby není třeba nijak zvlášť představovat, družstvo tradičně sbírá medaile z českého play-off, slovenský trenér Olšovský spoléhá zejména na slovenskou enklávu Kostelná, Minarčíková, Rechtorisová a Tomašechová a dvojici zlínských odchovankyň Marčíková – Šviráková, prosazují se už ale také vlastní odchovankyně, z nichž na příklad Konečná byla minulý týden pozvána trenérem Bašným do seniorské reprezentace. V minulé sezoně skončilo vzájemné utkání v Šaľe nerozhodně, remíza by ani v sobotu nebyla příliš velkým překvapením.

 

Sobota 15. října v 18:00 hod.: HK AS Trenčín – HK Slávia Partizánske

Jediné vzájemné utkání dvou slovenských celků v šestém kole, bude také jediným krajským derby celé soutěže, když proti sobě staví po pětileté odmlce staronového účastníka WHIL z pod hradu Matúše Čáka  a tradičního  účastníka interligy Partizánske. Obě družstva jsou sousedy v tabulce, dělí je dva body, když domácí mladý celek přivezl dva cenné body ze slovenské metropole ze hřiště ŠKP a Partizánske ke dvěma bodům se stejným soupeřem z domácího hřiště přidal dva také z domácího prostředí ze souboje s Veselím.  Domácí tým je tvořen převážně z teenagerek, většina děvčat jsou vicemistryně Slovenska 2016 starších dorostenek, doplněné několika hráčkami z Bytče (Furgláková, Katarína Kostelná), zkušenosti z interligy má asi jen Selma Blažeková, dlouholetá hráčka právě z družstva soupeře Slávie  Partizánske.   Pětice hráček družstva hrála minulý týden v Otrokovicích v přípravě slovenských juniorek proti českým juniorkám. Celek Partizánskeho začal sezonu trochu rozpačitě, když vysoko  prohrál doma s pražskou Slavií a za týden pak utrpěl další debakl ve Zlíně a nevyhrál ni tradiční derby se Šaľou. Poslední kolo, kdy porazil nejtěsnějším rozdílem doma Veselí už ale naznačilo, že se Slovenky srovnaly a budu opět tím starým nebezpečným soupeřem pro každého.  Družstvo se stále potýká s absencí stálého trenéra, spoléhá především na hrající trenérku Zuzanu Hollou, další křídlo Szökeovou a Slovinskou kanonýrku Gerič, spoléhá na výbornou formu zkušené brankařky Súlovské. I v tomto derby bude favoritem i kdy mladé svěřenkyně trenérky Rajnohové budou chtít doma jistě překvapit.