English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Další družstva > Mladší dorostenky > Také mladší dorostenky mají za sebou polovinu podzimu

Také mladší dorostenky mají za sebou polovinu podzimu 29.10.2016 11:45:48 - autor: , přečteno 505x

Před několika dny jsme informovali o průběhu sezony starších dorostenek a o tom, jak si družstva vedou po polovině podzimní části soutěží. Dnes pokračujeme druhou kategorií dorostenek, kterou jsou mladší dorky, do které se přihlásil nejvyšší počet družstev dlouhodobých, celostátních mládežnických soutěží  -  30, což umožnilo uspořádat soutěže ve dvou výkonnostních stupních. Z nejlepší desítky družstev z minulé sezony, které se přihlásily do sezony 2016/17 (chybí zde jen družstvo Veselí n. Mor., které se nepřihlásilo), byla vytvořena celostátní 1. liga s deseti účastníky, se stejným počtem družstev se pak hrají dvě skupiny 2. lig – západ a východ. Také soutěže mladších dorostenek jsou rozepsány pro počet 12, proto mají družstva v jednotlivých kolech volný los. U této kategorie už nebude po skončení dlouhodobé části hrána žádná finálová nadstavba, pro družstva po celkovém umístění bude platit i celkové umístění v soutěži, včetně určení titulu  mistra ČR a dalších medailových umístění.  

1.liga

Také v soutěžích mladších dorostenek mají družstva odehráno nestejný počet utkání, po pátém kole jsou počty v rozmezích tří až pěti utkání, většina družstev má sehrána čtyři utkání, pouze Havl. Brod  jich má 5 a naopak DHC Plzeň má 3 ( tři zápasy mají také Háje a Slavia, kteří si své utkání odložily). V čele je bez ztráty bodu  dvojice HC Zlín – Ivančice, za nimi s jedinou porážkou figurují Jindř. Hradec a Praha Háje, bez jediného bodu je zatím v tabulce jediné družstvo – Sokol Poruba.  Nejvyšší počet družstev má na svém kontě 1 vítězství a tedy po dvou bodech, je mezi nimi také naše družstvo mladších dorostenek, které vyhrálo před dvěma týdny doma s Vršovicemi, v dalším utkání doma prohrálo o jedinou branku  se Slavií Praha a  dvakrát podlehlo na hřištích soupeřů, také o jedinou branku v Jindř. Hradci a v 1. kole v Havl. Brodě 28:25.    

Zcela ojedinělé je postavení v soutěži družstva mladších dorostenek HC Zlín. V nominaci české dorostenecké reprezentace jsme napočítali celou devítku hráček družstva mladších dorostenek, včetně obou brankařek Vařechové  a Pavelkové. Obdobná situace je u hráček družstva Ivančic, kterých je zatím v reprezentaci 6, včetně brankařek Bučkové a Šiplové. Ta spolu s Krejčíkovou hraje současně v družstvu starších dorostenek Vel. Meziříčí, další – Vavroušková, Olšová a Kovářová zase hostují za starší dorky Olomouce. V čele nejlepších střelkyň ligy mladších dorostenek je zatím Jindř. hradecká Michaela Hauserová se 44 brankami, před Veronikou Studenou z Havl.Brodu  33 a Krejčíkovou z Ivančic 30 branek. Z družstva Olomouce se zatím střelecky nejvíc daří Bětce Krůpové 27, Julii Rožkové 18 a Markétě Dobrovské s 12 brankami. V našem družstvu je třeba zmínit také odchovankyni Lesany Zubří – brankařku Míšu Poláškovou, ze které roste velký brankařský talent. Většina jmenovaných děvčat v tomto odstavci je roč. narození 2000, nebo dokonce 2001 a potvrzují tak poznatek, že se jedná o výjimečné ročníky talentů české dorostenecké házené.

2.liga – východ

Skupina východ, ve které hrají moravské celky má v čele bez ztráty bodu družstvo Hodonína, které je závislé hlavně na jediné hráčce s výjimečným talentem Valerii  Smetkové, která v pěti zápasech mladších dorostenek nastřílela neuvěřitelných 78 branek a dalších 36 přidala ve čtyřech utkáních ligy starších dorostenek. Soutěži vévodí mimo Hodonína další trojice Jihomoravských celků Otrokovice, Bohunice a Velká n. Veličkou, družstva severní Moravy jsou seřazeny v dolní polovině tabulky (N. Jičín, Karviná a Bohumín) a v jejím středu – Hlučín a Ostrava Zábřeh spolu se zástupcem střední Moravy – SK Žeravice. 

Čelo tabulky střelkyň má tuto podobu: Valerie Smetková (Hodonín) 78, Eliška Desortová (Hlučín) 51, Adriana Matovičová ((Velká n. V.) 39, Také v ostatních družstvech je vždy jedna až dvě výjimečné střelkyně, které jsou vůdčími osobnostmi a jsou jakýmisi přírodními talenty, které by se mohly při větším tréninkovém zatížení vypracovat hodně vysoko. Jedná se zejména o jmenovanou trojici, dále pak na příklad o Stuchlíkovou a Šedivou z Otrokovic, Svobodovou a Tvarůžkovou z Bohunic, Mihačovou z Hlučína, Cholevovou a Zmydlochovou z Ostravy Zábřeha, Možišovou, Zubíkovou, nebo Čechákovou ze Žeravic, Hirešovou z Karviné atd.. Prostě talenty se rodí všude jen s nimi nutno umět dobře pracovat.  

2.liga –  západ

České skupině kralují družstva ze dvou házenkářských bašt – Písku a Mostu, které se z minulé sezony svým umístěním neprosadily do nejvyšší soutěže, Písek loni preferoval starší dorostenky, Most nepostoupil ze 6. místa jen o jediný bod.  Za družstvy těchto  špičkových házenkářských klubů se zatím jen s jedinou porážkou drží trochu překvapivě Pardubice a dále pak Ústí n. L. a Kobylisy. Na konci tabulky pak jsou už s odstupem družstva Turnova, Liberce, Tachova, Žirovnice a HC Plzeň.  Obě vedoucí družstva kralují soutěži s přehledem, vyhrávají většinu zápasů s větším brankovým rozdílem. U družstva Mostu je vidět výborný skauting, doplňuje své družstvo talenty z celých Čech, silně kooperuje s klubem Háje Jižní město, nejméně polovina hráčského kádru hostuje mezi oběma kluby v obou směrech a družstvo hraje zápasy  s maximálním počtem hráček.  To u Písku  je plná sestava na utkání spíš výjimkou, než pravidlem.   

Střeleckou tabulky skupiny západ vedou hráčky z méně tradičních klubů, v čele je Lucie Kovářová z Tachova s 37 brankami, před Barborou Voldánovou z Pardubic 33 a Veronikou Víškovou z Turnova 31 branek. Také v družstvech skupiny západ najdeme výrazné střelecké talenty, jmenujme alespoň některé -  Hrbková z Mostu, Tesařová z Kobylis, Palounková z Turnova, Hachová a Adéla Velková z Písku, Holeňáková a Jankulíková z Liberce  atd.