English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Další družstva > Mladší dorostenky > Hodně talentu, ale také hodně smůly provázely mladší dorostenky Zory

Hodně talentu, ale také hodně smůly provázely mladší dorostenky Zory 27.12.2016 11:02:43 - autor: , přečteno 693x

Po krátkém rozboru první poloviny celostátních soutěží házenkářek, ve kterých jsme se zabývali 1. ligou žen a soutěžemi starších dorostenek,  zakončíme  ucelený obraz zhodnocením nejvyšší soutěže mladších dorostenek.  Počet družstev mladších dorostenek v této sezoně zaznamenal nárust na 30, i proto bylo možno soutěž upravit v podstatě na cílový stav dorosteneckých soutěží, ve kterém se předpokládá v obou kategoriích jedna celostátní soutěž 1. liga a dvě skupiny 2. lig západ a východ s počty mezi 10 až 12 celky, každé ze soutěží.  Předpokládá se, že i pro další sezony bude existovat v podstatě model se sestupy posledních z 1 .ligy a nějaká forma postupů, nejlépe přímý postup vítězů obou skupin 2. ligy. Nasazení družstev do 1. ligy bylo provedeno na základě umístění v minulé sezoně, čímž došlo k tomu, že na příklad silná, nebo lépe tradiční družstva mladších dorostenek se do  1. ligy nedostala (např. Sokol Písek, Baník Most, nebo HK Hodonín, či Jiskra Otrokovice atd.).

Soutěž 1. liga má 10 účastníků  podle přechozích kritérií, rovnoměrné zastoupení českých a moravských týmů se však nepodařilo, z českých klubů hraje v soutěži 6 a z moravských, čtyři družstva.  Zajímavé je členění podle současného umístění v polovině soutěže. V čele je moravská dvojice HK Ivančice – HC Zlín, následuje trojice českých celků – Slavia Praha, Jindř. Hradec a DHC Plzeň, přesně v polovině tabulky trůní olomoucká ZORA následuje další trojice českých družstev - Praha Háje, Vršovice a Havl. Brod a tabulku uzavírá moravský Sokol Poruba. Výkonnostně vede tabulku suverénně HK Ivančice s plným bodovým ziskem, jedinou porážku má na svém kontě Zlín a následuje dvojice 13 bodových Slavia a Jindř. Hradec, které prohrály  s oběma vedoucími a bod ztratily ve vzájemném  nerozhodném utkání. Mezi touto čtveřicí a dalšími týmy je už po polovině soutěže pětibodová propast, tabulka se tak rozdělila výkonnostně na dvě skupiny.  

Lídr tabulky, jihomoravský celek Ivančic navázal na předchozí sezony, kdy se v klubu vytvořilo velmi kvalitní družstvo vlastních odchovankyň ročníků 2000 a 01, které úspěšně nastupovalo v Žákovské lize a dosahovalo v ní špičkových výsledků,  podobně jako další družstva zejména HC Zlín, Slavia Praha, Plzeň nebo Vršovice. Některé hráčky ivančického  klubu v této sezoně, mimo soutěže mladších dorostenek, hrají také na hostování v družstvech starších dorostenek, na příklad Vavroušková a Olšová v Olomouci, nebo  Šiplová, Fraňková a Krejčíková ve Velkém Meziříčí, celá pětice a navíc ještě Bučková a Kovářová jsou už také v dorostenecké reprezentaci ČR. Také druhý celek tabulky je odchován v turnajích Žákovské ligy a také hráčky Zlína jsou v širším kádru reprezentace, na příklad jsou to: Vařechová, Pavelková, Hubová, Herbočková, Gajdošíková, Zahradníčková a další.  Několik dorosteneckých reprezentantek hraje také v pražské Slavii (Řezáčová, Novichikhina, Issová, Holečková atd.). Špičkové hráčky, zejména střelkyně jsou samozřejmě i v dalších družstvech, vzpomeňme na příklad Frankovou a Kepkovou z Plzně , Michalu Hauserovou z Jindř. Hradce, Studenou z Havl. Brodu, Janouškovou z Hájů, Sauerovou z Vršovic a řadu dalších.

Ve výčtu špičkových hráček samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na naše děvčata. Ty vstoupily do soutěže s několika velmi slibnými výkony a výsledky, bohužel začátek byl ale také trochu smolný. Vždyť na příklad utkání se třetím a čtvrtým týmem tabulky Slavií a v Jindř. Hradci skončila jen jednogólovými porážkami, také další zápasy – v Havl. Brodě tříbrankovým rozdílem, nebo dvougólová porážka se Zlínem nebyly nijakými propadáky a spíš se u nich dá hovořit o šťastných výsledcích pro vítěze a smůle pro naše děvčata. Mrzí pouze vysoká prohra v Plzni 31:23 a nepovedený druhý poločas doma s Ivančicemi, když začátek zápasu byl z našeho pohledu skoro impozantní. Naše družstvo ctotiž vedlo už  ve 13. minutě  6:0, zkušenější soupeř však do poločasu vyrovnal a ve druhé třicetiminutovce udělil Hanačkám krutou lekci, když jej vyhrál 12:23 a celý zápas 23:34.

Pro úplnost ještě několik krátkých informací o průběhu dvou skupin 2. ligy mladších dorostenek. Skupinu západ (česká družstva) vede bez ztráty bodu silný celek Baníku Most, který už v této kategorii sbírá talenty z celé republiky (např. Hrbková ze Žirovnice, Mikulášková z Vel.Bystřice a z klubu Praha Háje má jakousi farmu), na druhém místě je Sokol Písek se dvěma porážkami, stejně jako Kobylisy. Skupinu  východ (moravskou), vede také bez porážky HK Hodonín, na druhé pozici se dvěma porážkami jsou Otrokovice. Dá se očekávat, že obě družstva, která vévodí oběma druholigovým soutěžím budou už od příští sezony novými štikami v dorosteneckém rybníce, mají k tomu všechny předpoklady.

Nechceme nijak moc kriticky hodnotit výsledky našich  nadějí z pohledu výchovy a  rozvoje herních schopností, to je k zamyšlení všem, kteří se řekněme posledních 10 – 12 roků na růstu talentů v našem klubu podíleli a podílejí a svým konáním, nebo nepřesnostmi  při výběru a výuce základních dovedností dovedli  situaci až tam kde se momentálně nachází. Jak jinak si vysvětlit krutou pravdu, bohužel  v tom, a  bez nadsázky se dá říci, že z téměř celé generace děvčat  v našem klubu vyprodukovali trenéři jen minimum hráček, které jsou schopné obstát v silné konkurenci ligy mladších dorostenek.  Je třeba hodnotit velmi pozitivně několikaletou spolupráci s trenérkou Simonou Palátovou a celým klubem Lesany Zubří, odkud po dohodě s rodiči děvčata část týdne tráví v Olomouci při přípravě v naší hale pod vedením našich trenérů a nastupují v mistrovských utkáních v našich barvách. Připomeňme si jména děvčat, která jsou u nás na hostování z Lesany a hrají v družstvu mladších dorostenek: brankařka Míša Polášková, spojka Bětka Krůpová  a křídla Míša Juřičková a mladičká (roč. 2002) Tereza Palátová. K dokreslení celé problematiky o které je předchozí úvaha ještě dodejme, že dalšími  odchovankyněmi jiných klubů hrajícími v družstvu mladších dorostenek jsou z Litovle Adéla Protivánková, Julie Rožková a Veronika Kristková, které do našeho klubu přešly už jako starší žačky. Jen pro dokreslení je dost výmluvný pohled na tabulku střelkyň našeho družstva, kdy úspěšnost šestice nejlepších střelkyň DHK ZORA v pořadí jsou dvě z Lesany dvě z Litovle a dvě olomoucké odchovankyně Očenášková a Dobrovská.    

Trenérka družstva mladších dorostenek Mgr. Ilona HAPKOVÁ  má v hráčském kádru družstva celkem 19 děvčat, z toho brankařka  Polášková a litovelská dvojice Protivánková a Rožková hrává také pravidelně utkání v družstvu starších dorostenek našeho klubu. Jednotlivé hráčky nastoupily v následujících počtech zápasů: ke všem 9 zápasům nastoupily:  Michaela Polášková,  Tereza Palátová, Alběta Krůpová a Krtistýna Očenášková, 8 nastoupily:  Sára Korbařová, Eva Brázdilová a Julie Rožková,  k 7utkáním nastoupily Michaela Švábová,  Veronika Paličková, Adéla Protivánková, Markéta Dobrovská, Michaela Juřičková  a Veronika Kristková, k 6 utkáním nastoupila Nikol Dušková, ve 4 zápasech  Kateřina Ivánková, Michaela Štěpánková a Monika Molíková, 3 krát hrála Ema Vykoukalová a v jednom utkání nastoupila Adéla Jarmarová.

 

 

Z V R P skóre B
1 HK Ivančice 9 9 0 0 298 : 219 18
2 Zlín 9 8 0 1 297 : 213 16
3 Slavia 9 6 1 2 258 : 209 13
4 J.Hradec 9 6 1 2 245 : 218 13
5 DHC Plzeň 9 4 0 5 252 : 235 8
6 Olomouc 9 3 0 6 245 : 233 6
7 Háje 9 3 0 6 220 : 268 6
8 S.Vršovice 9 2 0 7 215 : 267 4
9 H.Brod 9 2 0 7 210 : 282 4
10 Poruba 9 1 0 8 220 : 316 2

 

Nejlepší střelkyně 1.ligy mladších dorostenek a střelkyně DHK ZORA:

  1. Michala Hauserová   (Jindř. Hradec)  88

  2. Veronika Studená  (Havl. Brod)  61

  3. Bára Krejčíková  (Ivančice)  61

  4. Alžběta Krůpová  (Olomouc)  60

  5. Alžběta Janoušková  (Praha Háje)  59

  6. Natálie Mahďáková  (Zlín)  57

  7. Markéta Prašivková  (Poruba)  56

  8. Barbora Vavroušková  (Ivančice)  52

  9. Tereza Sauerová  (Vršovice)  49

  10.  Adéla Suchomelová  (Vršovice) 47

 

     13.  Michaela Juřičková  (Olomouc)  42

     24.  Julie Rožková  (Olomouc)  30

     42.  Kristýna Očenášková  (Olomouc)  22

     44.  Adéla Protivánková  (Olomouc)  21

     51.  Markéta Dobrovská  (Olomouc)  18

     53.  Tereza Palátová  (Olomouc)  16

     70.  Sára Korbařová  (Olomouc)  13

     97.  Eva Brázdilová  (Olomouc )  7

   100.  Veronika Kristková  (Olomouc)  6   

   120.  Veronika Paličková  (Olomouc)  3

   126.  Ema Vykoukalová  (Olomouc)  2

   132.  Monika Molíková  (Olomouc )  2

   141.  Nikol Dušková  (Olomouc)  2

   145.  Michaela Štěpánková  (Olomouc)  1