English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > O víkendu pokračuje interliga 12. kolem

O víkendu pokračuje interliga 12. kolem 04.01.2017 10:23:19 - autor: , přečteno 829x

 Před několika dny jsme zveřejnili  článek věnovaný pokračování WHIL po novém roce se shrnutím akcí, které se konaly v skoro dvouměsíční přestávce v interligové soutěži. Čas pokročil, termín prvního kola interligy v roce 2017, který je ještě předposledním kolem podzimní první poloviny soutěže, už má jasné kontury, hrát se bude už nastávající víkend.

Osvěžme si ještě v krátkosti, jak si aktuálně interligová soutěž stojí co nás v nejbližších zápasech a kolech čeká. Poslední interligové kolo se hrálo v termínu 19. a 20. listopadu 2016 a to už je pěkná řádka týdnů. Poslední kolo před pauzou se obešlo bez překvapení, tři zápasy měly jednoznačné favority a také jejich vysoké výhry (Michalovce – Trenčín, Most – Písek a Zlín – Bratislava), v dalších třech utkáních se naopak očekávaly vyrovnané souboje, s výsledky, které měly hodně napovědět o dalším průběhu soutěže. Potvrdily se nejtěsnější výhry našich děvčat doma s Partizánským (26:25), ale také pražské Slavie se Šaľou (23:22), ale také stoupající forma a výkonnost Prešova, který porazil Veselí (33:27). Interligová tabulka se dál rozděluje, navyšují se rozdíly mezi výkonnostními skupinami, v čele je pětice favoritů (Michalovce, Most, Slavia, Poruba a Šaľa), kterou ale mezi prvním a pátým už dělí šestibodová propast, za nimi je se čtyřbodovou ztrátou česko-slovenská skupina se ziskem 10 a 9 bodů (Zlín, Olomouc, Prešov a Partizánske) a tabulku uzavírá další česko-slovenská skupina, kde česká dvojice Veselí a Písek ještě živí reálnou naději proskočit do play-off.

Hodně důležité pro další vývoj, hlavně pro české play-off bude právě nejbližší kolo a dva české duely: Sokol Písek – Zora Olomouc a SHK Veselí - Slavia Praha, které doplní jediný slovensko-český souboj Šaľa – Zlín v pokusu Moravanek zaútočit na brány play-off. To slovenské play-off má složení čtveřice prakticky jisté, Prešov, ale může důrazně posílit své pozice v play-off s reálnou šancí na slovenský bronz. Šlágrem kola však bude repríza nedávného finále Českého poháru v Ostravě, kde domácí Sokol Poruba bude chtít potvrdit pohárovou výhru nad českým mistrem Baníkem Most, také v domácím prostředí, Černí andělé si ale další porážku od českého soka nepřipouštějí. Volný los má v tomto kole ŠKP Bratislava       

Sobota  07. 01. v 15:00 hod.: Sokol Písek – DHK ZORA Olomouc

Utkání v Písku začne v sobotu v tradičním čase v 15 hod. a bude tedy zahajovacím utkáním interligového víkendového programu. Jihočešky zůstávají zatím trochu za očekáváním, před začátkem sezony se jim dávaly daleko vyšší ambice, nový trenér Vladislav Jordák začal velmi sympaticky budovat mladý tým, dával příležitost jak vlastním odchovankyním, tak i celé řadě talentovaných hráček, zejména ze Slavie Praha, ale také z Plzně a dalších klubů. Družstvo podávalo sympatické výkony, ty byly trenérem i medii hodnoceny velmi dobře, bohužel však body na kontě týmu nepřibývaly. Po 10 odehraných utkáních má družstvo na svém kontě jen dvě výhry s oběma posledními soupeři, když dokázalo vyhrát v Bratislavě a doma porazilo Trenčín. Písek je líhní talentu, bohužel ale největší talenty odcházejí za lepšími podmínkami a studiem převážně do hlavního města (Malá, Kovářová, Svobodová a další) proto ani příliš nepřekvapuje, že nejúspěšnějšími v momentální sestavě jsou zejména děvčata hrající v interligovém  týmu na hostování (Palasová, Jačková, Součková, nebo Šelajsová). Družstvo hrálo v Českém poháru až do čtvrtfinále, tam už však byla Slavia Praha nad jejich síly a v utkání těsně před vánocemi do Final 4 nepostoupilo. Podle hráček i trenéra družstva je pro děvčata domácí prostředí psychickou výhodou, výsledkově se to však zatím moc neprojevilo, výsledky v zápasech doma a venku jsou zatím identické. Soupeřkami Jihočešek budou v sobotním odpoledni hráčky Olomouce, které zatím plní svá předsevzetí a jsou stále ve hře o volné místo do českého play-off.  Hodně nepříjemný byl ale v závěru roku duel osmifinále Českého poháru, hraného na hřišti nováčka, ale současně lídra prvoligové soutěže HK Hodonín, odkud Hanačky odjížděly vyřazeny, když utkání se zkušeným soupeřem nezvládly a prohrály ho 28:24. Co však bylo možná ještě nepříjemnější než samotné vyřazení je to, že Hanačky ztratily možnost kvalitního herního zatížení ve čtvrtfinále a případném Final 4 a navíc se jim nepodařilo ani získat žádného kvalitního soupeře k přípravě. Uvidíme, co tento herní  výpadek s děvčaty udělá. Věřme, že holky nahradí tento handicap „hladem“ po házené a že si s tím přece jen zkušenější hráčky poradí. Bodová ztráta v utkání  by byla hodně nepříjemná. Hanačky musejí odvalit  ze svých myslí ještě jedno břemeno v podobě toho, že Jihočešky patří k těm méně oblíbeným soupeřkám Hanaček, zejména v utkáních hraných v Písku. I tentokrát je možno očekávat velkou bitvu, ale v Olomouci všichni věříme, že s vítěznou tečkou pro naše barvy.   

Sobota  07. 01. v 17:00 hod.: SHK Veselí – DHC Slavia Praha

Zajímavostí tohoto utkání bude fakt, že oba soupeři nastoupí do utkání se staronovými trenéry, oba trenéři, jak veselský Hudák, tak pražský Řezáč se vracejí zhruba po dvou letech na lavičku družstva v roli hlavního trenéra. Dobrou zprávou pro trenéra Hudáka je, že se po vleklém zranění vrací kanonýrka Olšovská. Ve čtvrtfinále Českého poháru, ve kterém panenky vzdorovaly pozdějšími vítězi Českého poháru Sokolu Poruba a padly po vyrovnaném boji až po 7 m hodech, podala Mária hodně slibný výkon.. V sestavě se objevila po mateřské, stále ještě kmenová hráčka Baníku Most Kateřina Slováková a trenér Hudák sáhl také do dorostu, odkud vytáhl talentovanou odchovankyni z Velké n. Veličkou Barboru Melichárkovou, že by další talent ze Slovácka, kde ještě v dorostenkách „dříme“ ještě o dva roky mladší Barbora Grabcová (2001) ? Uvidíme, jak se pod vedením trenéra, který se nebojí hráčský kádr průběžně omlazovat Panenky zapojí do ještě neztraceného souboje o postup do play-off. Pražská Slavia bude chtít co nejdříve zahladit nepovedené vystoupení ve Final 4 ČP, které asi stálo křeslo trenérku Petru Vítkovou. Import bodů ze Slovácka by byl tím nejlepším impulsem. Hráčský kádr na to sešívané beze sporu mají, zvlášť když se už asi podařilo vyřešit problém Hany Kutlvašrové, která dosud hrávala pouze zápasy v domácím prostředí, Final 4 ČP, bylo jejím prvním vystoupením v této sezoně mimo halu v Edenu. Také Slavia má od nového roku nového trenéra, uvidíme jak se mu bude v jeho obnovené premiéře dařit. Favoritem utkání by měla být Slavia Praha, Panenky z Veselí, ale touží po překvapení, které nemusí být jen přáním.

Sobota  07. 01. v 18:00 hod.: Slovan Duslo Šaľa – HC Zlín

Od utkání tradičních soupeřů se očekává kvalitní zápas, oba soupeři potvrdili před přestávkou a Zlín navíc i v závěru roku velmi dobrou formu. Domácímu družstvu jde především o prestiž v interlize, což znamená získat medaili z interligy a udržet druhé místo mezi slovenskými týmy, což představuje výhodu pro postavení v play-off. Oba adepti na toto postavení ztrácejí na Duslo čtyři body, což ještě nepotvrzuje žádnou jistotou pro žádného z nich. Duslo má kvalitní vyrovnaný hráčský kádr, oporami jsou hlavně rychlonohá křídla Klučková s Pócsiková, družstvo patří v dosažených brankách z rychlých útoků k nejlepším v soutěži, oporou je zkušená obranářka na pivotu Trochtová a spolehlivé brankařky. Celek Zlína se dobře připravil těsně před koncem roku na závěr v Českém poháru, kde neuspěl až ve Final 4 proti Baníku Most, který byl již nad jejich síly. Trenér Sabadka s Lenkou Černou naordinovali děvčatům kvalitní rehabilitaci i rekondiční trénink pro obnovu fyzických sil. Kromě Českého poháru si družstvo zajelo také zahrát kvalitní zápas do Rakouska, takže byl udržován v herním nasazení hráček. Cílem družstva je postp do play-off, tento cíl má ale další minimlně trojice družstev. Favoritem utkání v Šaľe bude domácí celek Duslo Šaľa, bod z utkání by byl pro Zlíňačky výborným počinem.     

 Sobota  07. 01. v 18:00 hod.: Slávia Partizánske – Iuventa Michalovce

První ze dvou sobotních slovenských derby se bude hrát v Partizánskem. Soupeřkami domácího celku bude úřadující slovenský mistr a vítěz WHIL – Iuventa Michalovce. Vysokým favoritem v tomto duelu bude hostující družstvo, které těsně před polovinou soutěže vede tabulku a před svým soupeřem, který je momentálně na 9. místě má dvanáctibodový náskok. Domácí družstvo má v probíhající sezoně problémy s úzkým hráčským kádrem, na příklad k poslednímu utkání interligy v listopadu v Olomouci, přijelo družstvo pouze s devíti hráčkami, také v ostatních zápasech nastupoval celek s devíti až jedenácti hráčkami, pouze v prvním kole v září proti Slavii Praha bylo na zápise 12 hráček. Je třeba připustit, že v takto nízké hráčské základně jde převážně o velmi kvalitní hráčky, od brankařky Súlovské patřící k TOP gólmankám soutěže, dále pak vynikající Michnovou, druhou nejlepší střelkyni soutěže, své střelecké kvality potvrzuje slovinská kanonýrka Gerič, oporami jsou také ob křídla - hrající Zuzana Hollá, nebo další křídlo Szökeová, ty všechny jsou mezi dvacítkou nejlepších hráček soutěže. O Iuventě netřeba dlouze psát. Hráčský kádr s řadou výborných zahraničních hráček tvoří dnes s jistotou nejkvalitnější hráčský kádr ve WHIL. Nebude tedy překvapením, když označíme Michalovce za jednoznačného favorita utkání.

 

 

 

Sobota  07. 01. v 19:00 hod.: HK AS Trenčín – Bemaco Prešov

 

Pod majestátným hradem Matúše Čáka se představí další dvojice slovenských celků interligy, mladý domácí nováček sehraje utkání proti zatím jednomu z nejpříjemnějších překvapení WHIL – východoslovenskému Bemacu Prešov. Obě družstva figurují ve dvou rozdílných výkonnostních skupinách, domácí celek spolu s ŠKP Bratislava uzavírají tabulku, když Trenčín získal jen dva body právě v souboji v Bratislavě. Prešov uhrál několik překvapivých výsledků - výhry doma se Slavií Praha a Veselím, v Písku a ve Zlíně – daří se mu hlavně proti českým soupeřům s nimiž získal osm bodů. Ty ho ho katapultovaly do středu tabulky, kde momentálně svádí souboj s Partizánským o výhodnější postavení ve slovenském play-off. Svěřenkyně  zkušeného Dušana Daniše získaly hodně angažováním brankařky Gubíkové, která přišla v průběhu rozehrané soutěže a i přesto už je mezi nejlepšími brankařkami soutěže v počtu úspěšných zákroků. Střelecky se zatím prosazuje Martina Bačíková, daří se také Ukrajince Liebiedievové. V jejich stínu je zatím loňská nejlepší střelkyně WHIL Šutranová, která na začátku sezony laborovala se zraněním, nyní své manko dohání  a stoupá v pořadí střelkyň vzhůru. Podle předpokladů bude favoritem utkání hostující družstvo, mládí ale často bývá nevyzpytatelné a může favoritovi zle zatopit.   

 

Neděle  08. 01. v 18:00 hod.: Sokol Poruba – DHK Baník Most

Poslední utkání kola v nedělním podvečeru v Ostravě, bude vyvrcholením předposledního kola první poloviny soutěže interligy a to nejen proto, že se utkají dva týmy z první skupiny nejlepších, ale půjde o čerstvou reprízu středečního finále Českého poháru v Jindř. Hradci, kde vyhrála Poruba a získala tak první „velkou“ trofej letošní sezony. Úřadující český mistr Baník Most si bude chtít posílit svou vedoucí pozici mezi českými týmy, která vede přes okamžitou odvetu a výhru nad svým přemožitelem z poháru. Domácí celek samozřejmě ví o cíli Černých andělů se kterým přijede do Ostravy a že udělá pro vítěznou odvetu všechno. Domácí družstvo ale nebude chtít svou kůži prodat lacino. Družstvo ve dvou výhrách na Final4 ČP v Jindř. Hradci nad Slavií a Mostem potvrdil, že má na to opakovaně tyto české špičky porážet, tým získal sebedůvěru a je připraven se i v interlize poprat o výhru, navíc nedělní utkání se nebude hrát na neutrální půdě jako před týdnem, ale v domácím prostředí v Ostravě a to by měla být pro domácí velká výhoda a výzva. Poruba nestaví svou hru a výsledky na jednotlivých hvězdách, filozofií trenéra Petera Olšavského je hrát kolektivně. Jedna hvězda však ve finále zazářila. Teprve osmnáctiletá odchovankyně Poruby Michaela Konečná na pivotu, která byla na začátku sezony, kdy ještě v týmu byla Adámková a po jejím návratu do Německa byla prvním pivotem Slovenka Minarčíková, v družstvu až třetí pivotmankou, vzala však odpovědnost na sebe a zazářila. V týmu však jsou další hráčky, všichni je době známe a víme, že jde o kvalitní házenkářky. Pokud jim síla v kolektiv a víra ve vítězství vydrží i do interligy, pak bude i favorit mít problém uspět. Baník Most přišel v Jindř. Hradci o svou elitní střelkyni Borovskou, trenér Dávid však do družstva zařadil z dorostu trojici mladých a navíc kádr posílila osmnáctiletá Barbora Buchnerová z Plzně, která by měla už v neděli v Ostravě v družstvu nastoupit. Důležitou roli v utkání určitě sehrají také slovenské enklávy, které jsou  klíčovými elementy v obou kolektivech. V Ostravě se dá očekávat vyrovnané utkání plné emocí, bojovně, hrát se bude s plným nasazením – vyhrát může kdokoliv.   

 

 

 

 

 
 

 

 

 

.