English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Předposlední kolo ještě všechno nerozhodlo

Předposlední kolo ještě všechno nerozhodlo 17.04.2017 15:02:39 - autor: , přečteno 399x

Předposlední kolo interligy přineslo dvě velká překvapení v konečném důsledku to však nemělo příliš velký vliv. Potvrdily se bronzové medaile z WHIL pro hráčky Duslo Šaľa, Hanačky potvrdily svůj postup do českého play-off, když deklasovaly doma Sokol Písek. Rozhodnuto však není o pořadí čtveřice družstev ve slovenském play-off, kde si výchozí postavení polepšil Prešov (porazil doma Trenčín hladce 32:22), který pojede v posledním kole do Partizánskeho s jednobodovým náskokem před svým soupeřem v souboji o třetí místo v pořadí slovenských  účastníků play-off  a ke třetímu místu mu tak  bude stačit v posledním kole v Partizánskem i remíza. Oba úřadující mistři svá utkání bez problémů zvládli a jen potvrdili své medailové zisky, Iuventa už dokonce po utkání převzala vítězný pohár a zlaté medaile. Překvapení, o kterých píšeme v úvodu, si připsaly české týmy Zlína a Veselí, které ještě před několika dny atakovaly postup do play-off, nakonec ale byly Hanačky úspěšnější. V žádném případě však remíza Zlína se Šaľou a dokonce výhra Veselí v Praze proti Slavii nikterak nesnižují úspěch, kterého oba týmy dosáhly.

Ani poslední kolo WHIL se neodehraje tak jak bylo v předchozích sezonách zvykem a také se to u většiny kolektivních sportů dodržuje, že poslední jedno, nebo dvě kola se hrají v jednotných termínech. Aby se ale zápas posledního kola Sokol Písek - Iuventa Michalovce předehrával se souhlasem řídícího svazu s dvouměsíčním předstihem, je hodně nestandardní. Ještě před zápasy posledního kola se uskuteční ve středu 19. dubna dohrávka zápasu 20. kola mezi SHK Veselí a Sokolem Poruba. Dohrávka byla původně jen povinným dohráním zápasu, ale po výhře Veselí v Praze nabyla ještě na dramatičnosti. Veselanky se totiž bodově dotáhly na Zlín na rozdíl tří bodů a při jejich současné výborné formě a v kompletní sestavě není vyloučeno ani další překvapení v podobě jejich výhry v dohrávce s Porubou a o zápletku by bylo zaděláno.  Pokud by se to Veselankám podařilo, vstupovaly by totiž do zápasu posledního kola na Slovácku jen se ztrátou bodu na Zlín, což není neřešitelný problém a v konečném součtu by se byly schopny dostat do play-out  z celkově pátého místa se všemi výhodami a bonusy z toho plynoucími.

V posledním kole uvidíme  pouze jediné utkání ve Slovensko – českém gardu, když na  Pováží do Trenčína přijede pražská Slavia. Další dvojice už budou soubojem jednonárodním, dvě utkání se budou hrát na Slovensku, v Šaľe proti domácímu Duslu nastoupí ŠKP Bratislava  a v Partizánskem v souboji o pořadí ve slovenském play-off nastoupí Bemaco Prešov. Obdobně dva zápasy budou mít jen české zastoupení, v Ostravě nastoupí Sokol Poruba proti našim děvčatům a ve Veselí, se střetnou domácí Panenky s HC Zlín a zůstává tedy jen otázka v jakém stavu před utkáním obě družstva budou, zda se naplní, nebo nenaplní scénář, o kterém píšeme v předchozím odstavci. Jinak se zbývající pětice zápasů kola ve stanoveném jednotném čase sobota 22. dubna od 18:00 hod. hrát bude. Několik  družstev má už před posledním kolem odehráno všech  24 zápasů dlouhodobé soutěže.  Jde  o dvojici Michalovce a Písek, které si své utkání předehrála už 29. ledna a český mistr Baník Most má regulérní volný los.

Středa 19.04. v 18:00 hod.: SHK Veselí n.M. – Sokol Poruba

Dohrávka utkání 20. kola, které se mělo hrát už na začátku března v sobě skrývá až nečekanou zápletku, která by mohla ještě zamíchat nadstavbou, naštěstí na účast družstev v play-off  už nemá vliv, jinak bychom se mohli dočkat třeba i nějakých protestů, protože tak dlouhodobá dohrávka nebývá ve vrcholných soutěžích až tak obvyklá. O případných dopadech spojených s výbornou formou Panenek v posledních utkáních a možnost zisku nečekaných bodů,  jsme psali ve druhém odstavci. Můžeme pouze potvrdit výbornou formu Veselanek a jejich výhru před Velikonocemi v Praze proti Slavii a na druhou stranu možné  zklamání děvčat Poruby z vyřazení v semifinále Evropského poháru od švédského družstva Hööru. Na začátku roku v Ostravě vyhrála Poruba nad Veselím 20:16.

AS Trenčín – Slavia Praha

Pro mladý slovenský tým letošní obnovená premiéra v interlize v sobotu končí. Slovenské týmy, které se neprobojovaly do play-off  už nehrají na závěr žádnou nadstavbu tak jako v Česku, kde se poslední trojice utká o udržení v soutěži. V Trenčíně se bude moci po namáhavé sezoně začít bilancovat, co se jim povedlo, co bude potřeba zlepšit, případně svůj tým doplnit o další talenty z vlastní líhně a z okolních klubů. To Slavii čeká ještě po sobotní derniéře ve WHIL české play-off, hned za týden nastoupí v Ostravě proti Sokolu Poruba, aby se pokusila naplnit alespoň jeden medailový cíl sezony, když ten první v podobě zisku interligové medaile se před dvěma týdny rozplynul jako pára nad hrncem po dvanáctibrankovém výprasku v Šaľe. Na poslední interligové zápasy budou chtít sešívané asi co  nejrychleji zapomenout,  protože v neúplné sestavě, když trenér Řezáč hovoří hned o pěti zraněných hráčkách   základní sestavy, podlehly před Velikonocemi v Edenu Panenkám z Veselí o jedinou branku. V podzimním utkání proti Trenčínu v Praze vyhrály Slavistky 29:15 a pro dva body si pojedou na Pováží i v sobotu.

HK Slovan Duslo Šaľa – ŠKP Bratislava - hraje se v 15:00 hod.

Utkání Šaľy s posledním týmem tabulky bude zápasem dvou nesouměřitelných souborů, kde domácí trenér Lukačín má k dispozici vyzrálý a zkušený kolektiv špičkových hráček, které mají před sebou další z řady soubojů o slovenský titul, kam vstoupí tradičně, ze druhé pozice s jedním ze dvojice Partizánske – Prešov. Také pro ŠKP platí stejné, co bylo uvedeno v případě Trenčína, že pro něj sezona končí. U ŠKP s nulovým bodovým ziskem je otázka, co bude s týmem ŠKP dále. Jasno není ani zda ŠKP bude hrát ve WHIL i v příští sezoně, nebo zda slovenská interligová družstva doplní někdo z trojice vedoucích celků 1.ligy – Hlohovec, Bánovce, Inter Bratislava, které jsou v současnosti čtyři kola před koncem soutěže, v čele s 28 body. Jinak k utkání posledního kola jen tolik, že Duslo je v utkání  vysokým favoritem.

Slávia Partizánske – Bemaco Prešov

Poslední  slovenské  derby interligové sezony, ve které „o něco jde“. Oba soupeře dělí v aktuální tabulce jediný bod ve prospěch Prešova a ten mu také stačí v sobotu k obsazení kýženého třetího místa zaručující v semifinále play-off  za soupeře přece jen přijatelnější  Šaľu, než suverénní  Michalovce. Partizánske  má za sebou čtyřzápasový bodový půst, který se sice víceméně očekával, přesto však ve svém důsledku znamenal propad až na hranici poslední skupiny  a ztrátu postavení před Prešovem. Domácí budou mít ve svém středu v utkání nejzářivější hvězdu interligových střelkyň, kterou je vedoucí žena tabulky nejlepších kanonýrek  soutěže -  Klaudii Michnovou i další stogólovou střelkyni Slovinku Gerič, nebo hrající trenérku Zuzana Hollou.  Ani Prešov však nemá nouzi o střelkyně, dlouhodobě se daří Bačíkové a Ukrajince Liebiedievové, neuvěřitelně se v posledních týdnech zvedla Sofia Demajová, do horních pater se dere loňská nejlepší kanonýrka Šutranová. Rozhodujícím momentem se tak mohou stát brankařky. Zatímco Partizánská jednička Súlovská má po operaci kolena, prešovská Gubiková září ve většině zápasů Prešova. Každopádně půjde o atraktivní a vyrovnané měření sil, dvou vyspělých soupeřů. V podzimním utkání na Šariši vyhrálo Patizánske 23:24.

Sokol Poruba – DHK ZORA Olomouc

Oba soupeři jsou sousedy v interligové tabulce, Sokolky však mají na svém kontě o čtyři body víc a navíc je ještě čeká ve středu dohrávka na Slovácku s rozjetým Veselím. Oba už mají jistotu play-off, oba zahájí semifinále za týden po skončení WHIL v domácím prostředí, Poruba přivítá pražskou Slavii a Hanačky budou hostit favorizovaný Most. Oba tedy budou do play-off vstupovat z pozice outsidera, ale zatímco šance na postup do finálového klání o titul jsou u Poruby proti Slavii zhruba 50:50 u Hanaček  jsou šance na postup proti Mostu nanejvýš 20:80. Tato prognóza však  žádném případě neznamená,  že  by Olomoučanky do utkání, zejména v domácím prostředí vstupovaly už předem poraženy, každý zápas začíná od stavu 0:0 a stát se v play-off  může opravdu cokoliv. Sobotní soupeř má za sebou v minulých týdnech a měsících řadu těžkých, ale zajímavých utkání se špičkovými evropskými týmy a znovu potvrdil, že družstvo v letošní sezoně dozrálo, má vyrovnaný špičkový tým s početnou enklávou slovenských házenkářek (např. Kostelná, Minarčíková, Rechtorisová), české reprezentantky Marčíkovou, Švirákovou,  nebo Konečnou, na výsluní se dere i absolutní mládí v podobě  Silvie Poláškové, prosazující se už i na Evropské scéně.  Naše děvčata potvrdila zejména v rozhodujících soubojích o postup do play-off svou stoupající formu (Zlín, Veselí, Partizánske), nevyhnula se však bohužel ani nečekaným selháním (Trenčín). Každopádně potvrdila, že jim play-off v letošním roce bude slušet. V „podzimním“  utkání  14. ledna v Olomouci vyhrály Sokolky jen těsně 21:22.

SHK Veselí n. Mor – HC Zlín

Poslední z utkání  ve kterých se v posledním kole bude  ještě  „o něco hrát“, bude moravské derby dvou tradičních soupeřů. Vše ale bude odvislé od toho, jak dopadne středeční dohrávka mezi Veselím a Porubou, protože její výsledek by mohl mít pro další vývoj jednoho z moravských klubů až fatální následky. Mohlo by se totiž přihodit, že ještě před pár týdnech - velký kandidát na české play-off – HC Zlín by se ocitl na samé hraně hře o přežití v interlize. Do nadstavby by totiž nevstupoval v pozici „lídra“ s tříbodovou bonifikací, ale pouze s jediným bonusovým bodem. Jsou to samozřejmě pouze úvahy, coby kdyby …. a nic zlého žádnému z družstev nepřejeme, jen poukazujeme na možné komplikace a úskalí, která se na závěr dlouhodobé části interligy mohou objevit. Sobotní utkání bude zajímavé a dramatické za všech okolností, tak jak to ostatně při vzájemných utkáních obvykle bývá. Hráčské sestavy jsou vyrovnané, plné výborných házenkářek, zkušenost bude na straně Zlína, bojovnost a přednosti mládí s řadou teenagerek v sestavě na straně domácích. Přejme si jen, aby i poslední utkání soutěže skončilo v poklidu ve výborné sportovní atmosféře. V první části ve Zlíně vyhrálo domácí družstvo jednoznačně 27:17, v odvetě očekáváme vyrovnanější výsledek.