English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Krátký pohled do soutěže mladších dorostenek

Krátký pohled do soutěže mladších dorostenek 23.05.2017 10:58:19 - autor: , přečteno 252x

          Od korunovace nejlepších družstev mladších dorostenek už uplynuly dva týdny, medaile byly dávno rozdány a ti nejúspěšnější si mohli v klidu vychutnat zasloužené ovace a oslavy. Náš klub má radost z toho, že dvě talentované dorostenky z mistrovských Ivančic Bára Vavroušková a Bára (Michel) Olšová, spojily uplynulou sezonu také trochu s přípravou pod taktovkou našeho úspěšného trenéra starších dorostenek Luboše Krejčíře, aby si osahaly, jak by třeba mohly vypadat jejich další házenkářské kroky, jak by se mohl formovat jejich nesporný talent. Obě děvčata, mimo toho, že patří k oporám mistrovského týmu mladších dorostenek Ivančic, se prosadily výrazně i v mistrovských zápasech v našem týmu starších dorostenek, ve kterém patřily k neodmyslitelným oporám. Jaký bude mít jejich skutečný házenkářský život pokračování se uvidí už za několik dnů, nebo týdnů, kdy budou známy rozpisy nových soutěží.

            Pokud jde o soutěž mladších dorostenek jako takovou, velký pokrok tato soutěž každopádně přinesla už jen tím že, na rozdíl od soutěže starších dorostenek, která se odehrávala ve dvou samostatných skupinách východ a západ, bylo deset nejlepších zařazeno do jedné, celostátní nejvyšší soutěže a mohly se tak utkat nejlepší týmy v dlouhodobé soutěži o nejvyšší pocty. Kvalitativně se ale prakticky pro celou sezonu vytvořila nesouměřitelná, výkonnostně výrazně kvalitnější dvojice družstev HK Ivančice – HC Zlín, která převyšovala ostatní soupeře, vítězné Ivančice nakonec ztratily jediný bod v soutěži po remíze se Zlínem a druhý Zlín ztratil tři body a to jen ve dvou utkáních proti Ivančicím. Třetí družstvo – Slavia Praha už zaznamenala ztrátu 11 bodů, když dvakrát podlehla oběma lídrům a zbývající tři body prohospodařila v zápasech s Jindř. Hradcem, který ještě držel krok se špičkou. Zbývající družstva už zaznamenala větší bodové ztráty a zařadila se tak mezi čtveřici středu, kam řadíme i olomoucké družstvo, které doplatilo na kontumaci jednoho z vítězných zápasů a následný zákaz startu trojice klíčových hráček, které ovlivnily jejich bodový zisk, výkonnostně patřily Hanačky určitě do horní poloviny tabulky. Poslední dvě družstva – Poruba a Havl. Brod ukončila soutěž už s větší ztrátou a měla by v příštím ročníku startovat ve druhé lize jejich místa by měli zaujmout vítězové 2. lig východ a západ HK Hodonín a Baník Most.

          Většina družstev hrála bohužel se stejnými družstvy soutěž mladších a starších dorostenek, což byl zejména případ Vršovic, Plzně, Havl. Brodu, ale i Zlína, který z 24 mladších dorostenek jich 18 hrálo i v družstvu starších a Poruby, která hrála s polovinou svých děvčat z mladších i za starší dorky. Naopak družstvo J. Hradce nemělo v družstvu ani jednu hráčku hrající za starší dorky, v Olomouckém týmu hrála jen tři, v družstvu Slavie ze 17 děvčat hrajících v mladších dorkách jich sedm hrálo i za starší dorostenky. Samostatnou kapitolou v tomto směru je lídr Ivančice, z jejichž hráček celá osmička hrála v soutěži starších, ale na hostování ve Vel.Meziříčí 5, v Olomouci dvě a v Bohunicích jedna. Ukázalo se nakonec, že to byl pro ivančické hráčky krok správným směrem v pohledu s růstem jejich herní kvality. S úplným extrémem se nakonec představil tým HC Háje, který měl v soutěži celkem 25 hráček, tedy víc než např. Zlín, ale 8 z nich hostovalo ve st. dorostenkách Astry Praha čtyři v Baníku Most a navíc v Baníku hostovala ještě dvě děvčata ve druholigovém týmu mladších dorostenek Baníku.     

          I když se kvalita hráčských kádrů některých družstev  často mění podle toho, jak se podaří naplnit družstva novými děvčaty a podle toho mohou být dost ošidná rozhodnutí o zařazení družstev do soutěží, aby se tak zamezilo nesrovnalostem v kvalitě soutěží, přesto se dá s určitou mírou pravděpodobnosti některé výkyvy odhadnout. Dá se na příklad předpokládat, že špičková družstva z Žákovské ligy by mohla doplnit družstva mladších dorostenek. Některá z družstev ml. dorostenek už hrála v uplynulé sezoně s děvčaty věkově staršími žačkami, nejvíc Poruba 10, Háje a Plzeň 8, ale některá družstva naopak v mladších dorostenkách nepředstavila jedinou hráčku (Zlín, Slavia, Olomouc, Vršovice), což však nemusí vůbec nic znamenat.

           Ještě krátký pohled do klubu, který letos slavil nejvyšší progres – HK Hodonín. Postup družstva žen, který je plný legionářek a dalších exinterligových hráček, pozoruhodný úspěch starších dorostenek, které vyhrály s deseti děvčaty těžkou soutěž 1. ligy, ale bohužel jim došly síly ve finále s Mostem o titul, kdy jejich největší hvězdy (v dobrém slova smyslu) Smetková a Kalinová nastřílela prakticky nejméně branek v utkáních v celé sezoně. Teď ještě k tomu postup do 1. ligy mladších dorostenek, jehož hráčský kádr čítá podobně jako starší dorostenky cca 10 děvčat. No vypadá to, že si Hodonín ukrojil příliš velký krajíc, přejme jim však přesto hodně úspěchů.  

Hodnocení soutěže a hráček našeho družstva připravujeme.