English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > V sobotu a v neděli začne velké finále házenkářek.

V sobotu a v neděli začne velké finále házenkářek. 01.05.2008 08:47:39 - autor: dhkzora, přečteno 2334x

Čtyři roky čekaly Olomoucké házenkářky na chvíli, kdy si opět budou moci zahrát finále o titul mistra republiky. Po zisku dvou titulů v řadě v letech 2003 a 2004,přišel hromadný odchod 9 hráček z mistrovského celku, zejména do zahraničí, následoval hubený rok 2005, kdy se nově se tvořící celek neprotlačil mezi čtveřici nejúspěšnějších českých družstev. Následující dvě sezony byly pak pro Hanačky dobou bronzovou, dvakrát hrály semifinále proti Slavii a dvakrát neuspěly, i když vždy až po velkém boji a následně s přehledem vybojovaly bronzové medaile.

Až na třetí pokus se tedy pro ně semifinále nestalo konečnou stanicí, přes nováčka interligy družstvo Jindřichova Hradce se až nečekaně hladce probojovaly do finále. Pro Hanačky bude nastávající série utkání s Veselím vlastně letošním už čtvrtým vrcholem. Tím prvním byl zisk Českého poháru, následovala spanilá jízda Evropským pohárem až do osmifinále a po dostizích s ŠKP Bratislava zakončily interligu třetí příčkou a ziskem bronzových medailí. Před nimi tedy stojí poslední a dlužno říci, že nejprestižnější z letošních vrcholů - boj o uvolněný trůn Českého mistra.

Ať se nám to líbí, nebo nelíbí, Olomoucké házenkářky vstupují stejně jako do semifinálových bojů i do finále v nevděčné roli favorita. Vždyť celou sezonu s českým družstvem v soutěžním utkání neprohrály. Po výhrách ve všech 10 zápasech s českými soupeři v ilterlize a čtyř výhrách v Českém poháru, přišla tři vítězství v semifinále play-off s Jindř. Hradcem. A také v Evropském poháru družstvo narazilo na českého soupeře a bez problémů si s ním poradilo. Byl to shodou okolností jejich finálový soupeř Veselí. Už výčet těchto výsledků nepřipouští nic jiného, než roli favorita přijmout.

Děvčata jistě udělají vše pro to, aby jejich neporanitelnost od českých soupeřů vydržela co nejdéle, nejlépe po první tři utkání finálové série. Proti nim se však postaví Britterm-Slokov Veselí n-M. - soupeř odhodlaný jim jejich bilanci přinejmenším narušit, lze však očekávat spíše to, že bude chtít navázat na svůj premiérový titul získaný před dvěma lety a neobhájený v loňské pětisetové bitvě se Slavií, kdy jim úspěch unikl až v posledních vteřinách rozhodujícího utkání ve Veselí, které prohrály 18:19.

Dá se očekávat, že celá série bude vyrovnaná a že půjde především o boj. Nejen oba soupeři, ale zejména oba trenéři, jak hostující Jiří Zerzáň, tak i domácí lodivod Luboš Krejčíř se velmi dobře znají, spolu pracovali u reprezentačního družstva, oba vědí co mohou od toho druhého čekat. Jistě naordinují svým svěřenkyním tu nejúčinnější taktiku, budou se snažit využít předností hráček svého týmu i slabin soupeře. Obě družstva disponují výbornými brankařkami - v domácím týmu prahne po úspěchu při loučení s dresem mateřského klubu legenda mezi tyčemi Lenka Černá i současná reprezentační jednička Bára Raníková, v dresu Veselí pak nastoupí trojice zkušených gólmanek - Škavronková, Vyhlídalová a Darina Zvoničová, všechny mají také reprezentační minulost.

Každý z obou klubů finálových soupeřů vyznává .poněkud jinou filozofii složení hráčského kádru. Domácí klub známý svou dlouholetou výbornou prací při výchově mladých talentů má v současnosti družstvo, tvořené převážně z odchovankyň klubu a nebo hráček, které zde vyrostly od žákovského věku z okolních klubů (Černá, Kozáková, Hejtmánková, Šašková, Stuchlová, Kovačíková, Marcišová, Dostálová, Hrbková, Spíchalová a Tomečková) a studentky na hostování (Raníková, Kňourková, Salčáková a Selucká) posílené o střelkyní Vaškovou. Veselská házená staví svůj kádr především na příchodu hotových hráček a také hodně na cizinkách V současném kádru je jich hned pět: Ukrajinky Chetvertakova a Viniatynska, Litevky sestry Gedroitovy a Slovenka Fialeková. I v minulosti se to hráčkami ze zahraničí v dresu Veselí jen hemžilo. Trenér Zerzáň však bude přesto asi nejvíc spoléhat na dvě superzkušené odchovankyně Veselské házené Marcelu Handlovou a Jarmilu Kočí na jejichž výkonu do jisté míry stojí a padá hra Veselí. Nesmíme samozřejmě zapomenout na rychlá křídla Foksovou a Chmelařovou a velkou bojovnici Gábinu Zvoničovou, také domácí odchovankyně.. Mohli bychom takto rozebírat přednosti hráček obou družstev, až samotná hra však ukáže, který kolektiv bude více nabuzený, jaký bude zdravotní stav hráček, kdo bude mít v dané chvíli kvalitnější obranu, údernější útok, která z obou stran lépe využije rychlosti svých hráček.

Každopádně se můžeme těšit na kvalitní házenou na kterou stojí zato se přijít podívat. Domácí hráčky také budou jistě rády za povzbuzování svých příznivců, ti věak budou mít velkou konkurenci ve známých veselských bubenících, kteří se jistě pokusí i v Olomouci vytvořit pověstné peklo ze své haly.

Série se hraje na 3 vítězná utkání, první dvě jsou na pořadu v hale DHK ZORA Olomouc v sobotu 3. května od 17:30 ho.a v neděli pokračuje ve 14:30 hod. druhým utkáním.