English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Lenka Černá říká: Nezastupuji žádné zahraniční kluby

Lenka Černá říká: Nezastupuji žádné zahraniční kluby 16.01.2007 12:14:58 - autor: dhkzora, zdroj: www.chf.cz, přečteno 3896x

Reaguji na výroky pana Schmida, publikované v článku na těchto internetových stránkách (myšleny stránky Českého svazu házené www.chf.cz) zveřejněném dne 11.1.2007.

Nebudu uvádět žádné spekulace ale uvedu fakta, které se týkají mé osoby, kvalifikačního turnaje v Chebu, Kláry Zachové a francouzského klubu H2LM Metz.

Za prvé: Nezastupuji žádné zahraniční kluby.

Za druhé: Turnaj v Chebu navštívil trenér francouzského klubu H2LM Metz pan Sandor Rac, který se přijel podívat na herní výkon svých svěřenkyň Lenky Kysučanové a Pavly Poznarové v utkání reprezentace ČR. Přibližně za 3 týdny po skončení zmiňovaného turnaje mi telefonoval prezident tohoto francouzského klubu. Sdělil mi, že trenéra Raca oslovila svou předvedenou hrou i hráčka české reprezentace Klára Zachová, kterou by rád zařadil od příští sezóny do svého kádru. Požádal mě o kontakt na ni, který jsem mu po souhlasu Kláry předala. Klára Zachová oznámila vedení klubu Slávie svůj zájem o odchod do Mét 2.1.2007 a ne tedy po turnaji v Chebu.

Rozhodla se sama na základě nabídky francouzského klubu s tím, že je to pro ni velká výzva, tak jak se sama vyjádřila v článku.

Na základě těchto skutečností je zcela zřejmé, že na kvalifikačním turnaji v Chebu k žádnému kontaktu a jednání o přestupu z mé strany ani ze strany francouzského klubu ke Kláře Zachové nedošlo.

Tudíž absolutně odmítám názor pana Schmida, že stojím za celou záležitostí, sleduji své osobní zájmy a dochází z mé strany ke střetu zájmů při mém působení u reprezentačního družstva žen.

Za třetí: Slávie má samozřejmě nárok na tzv. výchovné.

Při mém zahraničním působením jsem získala určité zkušenosti, poznala řadu hráček a získala důvěru mnoha trenérů. Proto si považuji toho, že se na mě obrací z žádostí o radu a můj názor.

Jsem rozčarována absurdními výpady proti mé osobě, ale i nadále věřím v dobré vztahy v naší házené.

Lenka Černá

Původní zpráva ze dne 11.1.2007 uveřejněná na www.chf.cz

O možnosti odchodu Kláry Zachové nás včera informovalo vedení Slavie prostřednictvím ředitele klubu pana Jaroslava Schmida. Slavie, která je tradičním "dodavatelem" hráček pro všechny kategorie reprezentace, má na svém kontě již několik takových úspěšných přestupů, za všechny jmenujme např. Martinu Knytlovou, která je klíčovou hráčkou španělského celku Elda Prestigio nebo Pavlu Plamínkovou, která patří k nejlepším střelkyním na Islandu.

Přestože např. ve fotbale dochází k zahraničním přestupům jak na běžícím páse a manažeři klubů takové odchody hráčů vehementně vítají, neboť to pro klub znamená přínos nemalých finančních prostředků, na Slavii z chystané změny až tak velikou radost nemají. Proč tomu tak je nám přiblížil pan Jaroslav Schmid: "Klára Zachová nás se svým úmyslem odejít do francozských Mét seznámila po svém návratu z reprezentace (pozn. Zachová byla členkou týmu, který v Chebu bojoval o postup reprezentace z překvalifikační skupiny, během turnaje vstřelila 17 branek). Za celou touto záležitostí stojí "stážistka" RD žen Lenka Černá a výbor Slavie je její činností, která sleduje především osobní zájmy a zájmy zahraničních oddílů, které zastupuje, rozčarován. Lenka Černá podle nás nabourává systematickou práci domácích oddílů a potažmo i reprezentace. Klára Zachová je jistě talentovaná hráčka , ale její výkonnostní růst je teprve nastartován a zdaleka není ještě ukončen. DHC Slavia do jejího výkonnostního růstu investovala nemalé prostředky a ochod 21 leté hráčky do zahraničí považujeme za velice předčasný. Navíc většina hráček po předčasném odchodu do ciziny herně upadá a pro reprezentaci tak ztrácejí na hodnotě. Jsme přesvědčeni, že u Lenky Černé se jedná o střet zájmů, a že u reprezentace není pro takové jednání místo."

Kláře Zachové končí ve Slavii smlouva k poslednímu červnu tohoto roku a po jejím vypršení se stane volnou hráčkou. V případě přestupu do jiného oddílu nemá Slavia, ve které hráčka od dorostu působí, nárok na žádnou finanční ani jinou kompenzaci ani tzv.výchovné. Vedení Slavie se navíc obává, aby talentovaná spojka po svém odchodu do Mét herně nestagnovala či dokonce neztratila, neboť Kláře samozřejmě nemůže nikdo zaručit, že bude od začátku v týmu, který hraje Pohár EHF a má dobře našlápnuto do jeho čtvrtého kola, nastupovat. V týmu Mét, kde dlouhá léta hrála Lenka Černá, nyní působí dvě další české reprezentantky, Lenka Kysučanová a Pavla Poznarová. Zatímco Lenka pravidelně nastupuje a má na svém kontě již 50 ligových branek, Pavla zatím příliš prostoru nedostává a střelecky úspěšná byla zatím jen pětkrát. Obě přitom patřili ke klíčovým hráčkám, které dotáhly Zlín k mistrovskému titulu v sezóně 2004/2005.

Na názor na celou situaci jsme se samozřejmě zeptali i samotné hráčky. Klára Zachová nám celou situaci přiblížila z jejího pohledu: "je pravda, že nabídku z Mét jsem dostala a nepopírám, že za ni vděčím také Lence Černé. V současné době probíhají jednání mezi oběma kluby s tím, že bych sezónu měla dohrát ve Slavii. Pokud vše dobře dopadne tak bych od nové sezóny nastupovala již ve Francii."

Nemá Klára strach, že si v novém klubu nezahraje? "Na mém postu pravé spojky v Métách hraje chorvatská hráčka Vesna Horacek. Je to zkušená hráčka, které je ale už třicet let a podle slov prezidenta klubu jí v létě stejně jako mně končí smlouva a není jisté, zda ji bude chtít ještě prodloužit. O místo v týmu se chci určitě poprat, je to pro mne velká výzva a možnost jak získat další zkušenosti, naučit se jazyk a osamostatnit se."

Klára Zachová v současnosti studuje první ročník Pedagogické fakulty UK, studium na ní by v případě přestupu na jeden rok, na který by měla podepsat s Métami smlouvu, přerušila. "Celá rodina i můj přítel to berou jako velkou šanci, každá hráčka chce samozřejmě zkusit zahraniční angažmá a ani já nejsem výjimkou. Výhodou je, že v týmu působí již dvě české hráčky, s Lenkou Kysučanovou jsem se o celé situaci bavila a ráda bych nabízenou šanci využila, " doufá v dohodu obou klubů Klára.