English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Zajímavý názor novináře v diskusi na webu k situaci v ženské házené

Zajímavý názor novináře v diskusi na webu k situaci v ženské házené 21.04.2009 08:09:30 - autor: vasek, přečteno 2094x

Zajímavá diskuse se odvíjela před pár hodinami na diskusním fóru web stránkách HC Veselí. Pohled novináře pana Jiřího Nováčka, vyprovokovaný situací kolem finálového utkání WHIL Iuventa Míchalovce - Brittterm Veselí je jistě zajímavý a proto jsme se rozhodli Vám ho zprostředkovat i na našich stránkách, bez našeho komentáře.

Na vlastní oči
...nikdy to nedělám, ale zveřejním v plném znění zprávu, která šla do světa z naší agentury.
Házenkářky Veselí nad Moravou na mistrovský titul nedosáhly
Michalovce - Házenkářky Veselí nad Moravou podlehly v sobotním zápase posledního 22. kola Interligy trojnásobným šampionkám z Michalovců 26:31 a nedosáhly tak na titul v soutěži. Za vítězkami zaostaly v konečné tabulce WHIL o dva body.
Před závěrečným zápasem sezony měly oba celky na kontě shodně třicet bodů a v přímém souboji se tak utkaly o titul. Po vyrovnané první půli se do výraznějšího vedení před vyprodanou halou v Michalovcích dostaly domácí hráčky a nakonec vybojovaly trofej pro mistryně soutěže. Na třetím místě skončil tým ŠKP Bratislava.
"Utkání bylo velmi bojovné a kvalitní. Michalovce si v domácím prostředí vítězství zkušeně pohlídaly," uvedl po utkání trenér Veselí Jiří Zerzáň.
V předchozích šesti ročnících až dosud český klub Interligu nikdy nevyhrál. Třikrát se radovaly Michalovce (2005, 2006, 2007), dvakrát Šaľa (2004, 2008) a v premiérovém roce 2003 triumfovalo rakouské Hypo Niederosterreich. První tři celky Interligy si rozdělily finanční prémie ve výši 2324, 1660 a 996 eur.
Nyní čeká na nejlepší české a slovenské celky národní play-off, která určí českého i slovenského mistra. V českém semifinále se utkají v sérii na tři vítězství Veselí nad Moravou s Pískem a Olomouc se Slavií Praha. Pátému českému týmu společné tabulky - Zlínu - sezona skončila. Šestý Jindřichův Hradec čeká v květnu baráž o udržení v elitní česko-slovenské soutěži s nejlepším celkem první ligy, kterým je Poruba.

Na vlastní oči
Hlavní problém je ve svazu - slovenském a českém.
1. měli protlačit takto exkluzivní přenos do veřejnoprávních televizí svých zemí - ať to stojí, co to stojí. Kdy jindy a jaký jiný zápas ženské házené by se měl vysílat?
2. Takové utkání přímo volá po nominaci rozhodčích z třetí země - Maďaři nebo Rakušané nebo Poláci.
3. Pokud delegát Jozef Korec napíše hodnotící elaborát k zápasu - a že zápisky měl na jednu stranu A4, ať jej svazy zveřejní.
4. Pokud sekretář českého svazu házené Svoboda (placený z peněz daňových poplatníků) přijede na zápas a po něm konstatuje, že pár chyb se našlo, ať řekne - jakých.
5. Jak je možné, že na vrchol interligy přijde slovenský svazový předseda a český pan předseda ne. Kde je společenská úroveň české strany WHIL?
6. Vynikající publikum v Michalovcích, skvělé a korektní prostředí mimo hřiště, dva nejlepší týmy obou zemí proti sobě v posledním kole o všechno. Není většího předpokladu mimořádného zážitku. Tak proč se potom bude vzpomínat na zápas s divnou pachutí na závěr.
7. a za poslední: Jiří Zerzáň trénuje házenou od roku 1965. Jak je možné, že po tomto utkání ztratil chuť do dalšího trénování jakéhokoliv sportu?
Kdo jste kdykoliv dělali aktivně jakýkoliv sport (já ho dělal 20 let), prosím odpovězte si sami.
Jirka Nováček (teď tady ne jako agenturní novinář, ale jako soukromá osoba)

PS1 Jo, a abych nezapomněl. Svazy se dohodly bez souhlasu oddílů, že národní play off budou z ekomických důvodů pískat sudí z mateřských zemí, ne jak bylo původně dohodnuto, rozhodčí ze sousedství. Uvidíme, jestli český svaz házené pošle pískat do Veselí rozhodčí ze severu Čech. A delegát by taky mohl přijet hodně zdaleka, ať je cesťák pořádně mastný, že jo, soudruzi!

re.na vlastní oči reaguje:

myslím, že teď jsou na obou stranách velké emoce a měli bychom se na zápas podívat za pár dní s odstupem.. k televizím jen to, že sportovní kanál STV zkrachoval, ČT v době zápasu (který dle regulérnosti začínal stejně jako ostatní v18hodin) vysílala PP hokej (= není šance), navíc výroba tohoto pořadu a jeho přenos do ČR by byl v řádech sta tisíců a to není v možnostech ani jedné z federací. Předseda ČSH na zápase být nemohl, protože jako nejvyšší představitel českého svazu musel být na VV ČSTV, který se ve stejný den konal v Praze. Díky tomu jel do Mi druhý nejvyšší představitel a to pan Svoboda. O tom kdo kdy a kolikrát již ztratil chuť hrát/trénovat jakýkoliv zápas bychom mohli psát romány, to není žádné měřítko utkání.

Na vlastní oči reaguje:

Píšete o emocích. Děkuji za váš ohlas, respektujete diskusní pravidla.
Ale, přesto: český svaz se na tiskové konferenci kterou svolal minulý rok na začátku WHIL holedbal, že zajistil 34 nebo 38 televizních přenosů z házené. Předpokládám, že na to měl s ČT nějakou smlouvu. Nakonec skutek utek - prý kvůli MS v lyžování a přesunům techniky se z avizovaných TV přenosů z ženské házené odvysílaly snad tři. Mezi nimi duel Veselí - Partizánske (při vší úctě k soupeřkám) asi nejméně atraktivní zápas ligy, který se dal vůbec vysílat.
O regulérnosti soutěže nemohlo být v případě takto jasně daného zápasu žádný spor. Když už se čekalo na poslední kolo nesmyslě tři týdny, k lidně mohli svazoví funkcionáři dohodnout jiný termín, pro TV přijatelný. Pružnosti při delegaci rozhodčích svazy osvědčily ostatně dost.
A údajné statisíce na TV přenos? Kolik peněz ztratili sponzoři obou nejlepších klubů tím, že nebyli vidět v TV? Svazové funkcionáře, delegáty a sudí mají kluby platit ze soukromých peněz, a když jim svaz může něco málo vrátit na propagaci a reklamě, tak to takhle smete ze stolu?
K čemu jsou pak vůbec soutěžní licence?
A to už vůbec nemluvím o divácích. Jak mají kluby třeba náborovat svoji mládež, když o ženské házené běžný člověk i díky absenci TV nic neví? A jak mají kluby přesvědčovat sponzory, aby jim zadávaly svoji reklamu? Nezlobte se, ale to jsou příliš vážné věci.
A víte, co je asi nejhorší? Že tohle všechno nejsou žádné novinky a že o tomhle píšeme už deset let. Svazovým funkcionářům jsou podobné hlasy pravděpodobně šumafuk. Ono se zase totiž najde místo technického vedoucího, až budou juniorky hrát na šampionátu někde v Argentině, Brazílie, na Tahiti nebo Novém Zélandě. (jn)

Lucie reaguje: (Kantůrková)

Myslím, že tady pláčete na špatném hrobě, jak se říká. Mohu vás ubezpečit, že tyto stránky kromne mne nikdo z těch zmiňovaných funkcionářů/pracovníků svazu nečte. Určitě by bylo zajímavé položit otázku ohledně TV přenosů kompetentním osobám, protože nic není tak černobílé, jak se jedné nebo druhé straně může zdát. Jinak už druhý rok nejezdí s mládežnickými výpravami jako vedoucí žádní výletníci (jako tomu bohužel bylo dřív), ale jako vedoucí výpravy jsou jmenováni hlavní trenéři týmů. Bylo by fajn, kdyby stejně jako v Dánsku mohli na tyto akce jezdit také další trenéři mládeže a učit se na nich, věřím, že k tomu také časem dojdeme.

na vlastní oči reaguje

Myslím, Lucie, že na tomhle webu jako soukromá osoba pláču na dobrém hrobě.
Příznačné je, že reagujete právě vy, která děláte pro házenou mnohokrát více, než vaši svazoví nadřízení. Jako novinář vím, co všechno musíte obsáhnout a klobouk dolů. Jenže takových jako vy je málo.
A navíc máte pravdu. Svazoví činovníci (ano, použil jsem schválně tenhle rusismus) se samozřejmě nebudou zabývat nějakými plky na webu jednoho z nejúspěšnějších českých klubů v ženské házené za posledních deset let
Stejně si tak nic nedělají z podnětů Olomouce, ať už na internetu nebo oficiálních stanovisek (viz změny v delegacích rozhodčích).
Stejně tak je jim ženská házená, bohužel, v podstatě ukradená.
Otázkou je, dokdy si to nechají majitelé nebo hlavní sponzoři klubů líbit. Být na jejcih místě... ale o tom až někdy příště. Určitě se však dočká svaz ještě na jaře nemilého překvapení.


lucie reaguje:

nestrašte Jirko