English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Začíná play-off házenkářek

Začíná play-off házenkářek 22.04.2009 16:08:27 - autor: dhkzora, přečteno 1882x

Sedmý ročník společné soutěže nejlepších českých a slovenských ženských družstev házené je definitivně za námi a již za pár dní se otevřou brány druhého vrcholu sezony, kterým je boj o mistrovský titul. Tím prvním vrcholem byl lednový finálový turnaj Českého poháru, který se stal kořistí Hanaček, které tak obhájily svůj loňský triumf. Také druhý vrchol - mistrovský titul pro rok 2009 budou Olomoucké házenkářky z minulého roku obhajovat. K tomu však vede velmi těžká cesta .

Prvním krokem k nejvyšší metě bude semifinálové klání s pražskou Slavií a postup vede přes dvě výhry. Maličkou výhodou může být fakt, že sérii začínají Hanačky v domácím prostředí a také případný třetí zápas by se odehrál v jejich hale. Oba soupeři jsou však nesmírně vyrovnaní, dá se očekávat nelítostný boj od první do poslední minuty. Budou jistě rozhodovat i maličkosti, momentální forma a rozpoložení hráček, případné absence, ale i řada dalších faktorů, včetně nezbytného štěstí.

Vraťme se ještě několika čísly k uplynulým ročníkům play-off. Jen dvě družstva hrála ve všech předchozích ročnících v závěrečném play-off - Veselí a Slavia, Olomoucké házenkářky chyběly v jednom ročníku (2004/05), čtyři účasti má na svém kontě Zlín, dvě Písek a po jedné Bohunice a. J. Hradec. Nejlépe umístěné družstvo po základní části s jedinou výjimkou uspělo i v play-off a stalo se mistrem ČR. Tou výjimkou byl rok 2007, kdy Slavia Praha z druhé pozice po základní části uspěla i ve finále a po pětizápasovém dramatu vyhrála v posledním utkání ve Veselí 18:19. Historie také říká, že družstvo postupující do play-off ze čtvrtého místa skončilo vždy bez medaile, naopak do finále ze třetí pozice proklouzly jen Slavia (v roce 2003 na úkor Zlína) a Veselí (v loňském roce, kdy vyřadilo Slavii).

Čísla z historie jsou jistě zajímavá, ale celkové pořadí a zisk medailí bude především záležitostí družstev a po výsledcích dosažených na hřištích. V první semifinálové dvojici se střetnou Britterm Veselí a Sokol Písek. Půjde o reprízu semifinálového duelu z roku 2007, kdy Veselí bylo také vysokým favoritem, ale Jihočešky v domácím prostředí vyhrály 24:22 a v posledním rozhodujícím zápase ve Veselí podlehly o jedinou branku 22:21. Olomoučtí diváci měly navíc v sobotu možnost se na vlastní oči přesvědčit, že Písek pod vedením trenéra Jana Salače hraje úplně jinou házenou, než v předchozích letech a bude jistě každému soupeři nebezpečným protivníkem.

Ve druhé dvojici se utkají družstva, která se potkají v play-off již po páté - DHK ZORA Olomouc - DHC Slavia Praha. V dosavadních play-off sériích dvakrát uspěly Olomoučanky a dvakrát se z postupu radovaly Slavistky. Bilance je tedy vyrovnaná a vyrovnanost se dá očekávat i ve vlastních utkáních, která obě družstva čekají. V Olomouci se hrálo v play-off 5 krát, domácí vyhrály čtyři zápasy a jednou prohrály (2007 - 22:23), v Praze se hrálo celkem 6 krát, domácí vyhrály 4 zápasy, z toho dva po prodloužení, Hanačky uspěly v Praze 2 krát, z toho jednou po prodloužení. Nejvyrovnanější byla série a v roce 2006, kdy nejprve v Praze Slavistky 2x vyhrály 21:20, poté Hanačky srovnaly sérii po dvou výhrách doma (26:22 a 24:18) a rozhodující 5. zápas se hrál v Praze a v normální hrací době skončil 20:20, po prvním prodloužení 22:22 a rozhodlo až druhé prodloužení s celkovým výsledkem 31:25 pro domácí.

Obě první utkání semifinále se hrají v sobotu 25. dubna 2009, v Olomouci v 17:30 hod. ve Veselí o půl hodiny později. Ve stejných časech se budou hrát i druhé zápasy ve středu 29. dubna v Písku a v Praze a případná třetí utkání opět se stejnými začátky v sobotu 2. května 2009.