English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Velké finále házenkářek začne v sobotu ve Veselí

Velké finále házenkářek začne v sobotu ve Veselí 06.05.2009 09:25:14 - autor: , přečteno 1761x

Házenkářská sezona žen má před sebou svůj největší vrchol, v moravském derby na sebe narazí v boji o zlato a titul mistra České republiky, dva v současnosti nejlepší české týmy - HC Britterm Veselí n.M. a DHK ZORA Olomouc. O tom, kde se v současnosti hraje lepší ženská házená zda v Čechách, nebo na Moravě se rozhodlo v semifinálových duelech, kdy oba moravští zástupci své české soupeřky přehrály ve dvou zápasech 2:0. Opakuje se tak loňský souboj o nejvyšší pocty, kdy se stejní soupeři také potkali ve finále. Tentokrát se však bude začínat na rozdíl od minulé sezony na Slovácku.

V letošním roce vstupuje do finále jako favorit družstvo Veselí jako český lídr, po dlouhodobé části interligy druhý celek, který získal celkem 30 bodů, jeho soupeř Olomouc skončil na čtvrtém místě se ziskem 26 bodů. V minulé sezoně Hanačky skončily ve WHIL třetí, se ziskem 35 bodů a postupovaly do českého play-off z první pozice, Veselanky pak byly sedmé s 20 body a postoupily až jako třetí český tým. Nejen proto vstupovaly před rokem Olomoucké házenkářky do finále jako favorit a také svou pozici potvrdily. Byly totiž po celou sezonu úspěšné, s českým soupeřem neprohrály ani v jediném soutěžním utkání a vyhrály všech 21 utkání s českými družstvy v sezoně. Letošní finálový souboj by měl být podle všeho vyrovnanější, což by mohlo potvrdit pár následujících čísel.

Obhájce titulu DHK ZORA umí na Veselí zahrát. V letošní, pro Veselí velice úspěšné sezoně je jediným družstvem z celé interligy, se kterým má pasivní bilanci. Se všemi soupeři, včetně slovenské špičky totiž dokázal Britterm alespoň jednou vyhrát, s Hanačkami však v domácím prostředí získal bod za remízu 23:23 a v Olomouci vyhrály domácí hráčky 27:23. Veselanky v sezoně prohrály v interlize jen čtyřikrát (v Michalovcích, Bratislavě, Olomouci a doma se Zlínem).

Zajímavé je také srovnání obou soupeřů v dlouhodobějším horizontu. V sedmi ročnících interligy se utkali celkem 14 x, 7x vyhrála Olomouc, 6x Veselí a jednou se hrálo nerozhodně, bilance tedy vyrovnaná, poměr branek je 320:299. Jiná situace je však v zápasech play-off. Zatím se spolu obě družstva střetla v play-off ve třech sériích, dvakrát v semifinále (roč. 2002/3 a 2003/4) a jednou ve finále (207/8). Sehráno bylo osm utkání a všechna vyhrálo družstvo Olomouce (jedno z utkání však bylo pro administrativní chybu v zápise kontumováno ve prospěch Veselí). Družstvo Veselí je na druhé straně nejčastějším finalistou. Letošní start je již pátým v řadě, kdy se Veselí probojovalo do finále (Olomouc startuje po čtvrté, 4x hrála fiunále i Slavia a jednou Zlín).

Statistická srovnání mohou být jistě zajímavá, o nastávající sérii utkání však nemohou rozhodnout ani ji ovlivnit. Více o ambicích může prozradit výčet rozdílů v sestavách obou týmů v obou finálových sériích.

V družstvu Veselí jsou proti loňskému finále tyto změny:
Úbytky: Škavronková, Vyhlídalová, Foksová, Handlová, V. Gedroit, M.Gedroit, Fialeková a Chetvertaková,
Přírustky: Černá, Sabaková, Fleková, Dorotíková, Kratochvílová, Velanová, Jandásková, Lukášová

V družstvu Olomouce došlo k těmto změnám:
Úbytky: Černá, Vašková, Stuchlová, Spíchalová, Kňourková
Přírustky: Vyhlídalová, Růžičková, Selucká, Pašková, Gebre Selassie, Severová, Goldová.

Které z družstev má proti loňsku svůj kádr posílený a které naopak oslabilo, nechejme vaším úvahám. Jednoznačně však lze k největším posilám Veselí počítat obě Lenky - Černou a Flekovou a oslabení v podobě ukončení činnosti Marcely Handlové, u Olomouce je v kolonce úbytků nejmarkantnější odchod Lenky Černé a ukončení činnosti Katky Vaškové a Barbory Stuchlové, naopak z nových hráček se dá do základní sestavy počítat jen Dáša Vyhlídalová.

Chtěli jsme ukázat jen pár zajímavostí a pohledů na obě finálová družstva. Samotný duel slibuje vyrovnané souboje plné dramatických momentů a vrcholné výkony na obou stranách.

Olomoucké družstvo se na sérii zápasů poctivě připravuje, a i když svůj letošní cíl - postup do finále - již děvčata splnila, přesto v žádném případě neprodají svou kůži lacino pokusí se i proti letos výbornému soupeři uspět.

Na závěr ještě jedna čerstvá informace. !!!

Třetí a případně i čtvrté utkání finále play-off, které se budou hrát v Olomouc v sobotu 16. (v 17:30 hod.) a případně i v neděli 17. května 2009 (ve 14:30 hod.), budou sehrána ve sportovní hale Univerzity Palackého v Olomouci. Vedení klubu považuje utkání za další z vrcholů házenkářské sezony v Olomouci a klub tak chce umožnit očekávanému zvýšenému zájmu diváků sledovat zápasy v maximálním pohodlí.