English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Začíná osmý ročník interligy házenkářek

Začíná osmý ročník interligy házenkářek 02.09.2009 17:16:11 - autor: vasek, přečteno 2040x

Společná soutěž nejlepších házenkářských družstev žen České republiky a Slovenska v pátek otevře svou osmou kapitolu. Projekt, který z počátku nevzbuzoval příliš důvěry a mnozí mu předpovídali krátký život, se úspěšně zaběhl a prokázal svou životaschopnost. V některých ročnících sice nebyl z nejrůznějších důvodů naplněn plný počet po šesti družstvech z každé strany, letos však byl zájem takový, že se dokonce uvažovalo o dalším rozšíření počtu účastníků. Nakonec z termínových důvodů zůstal počet dvanácti účastníků zachován.

Osmý ročník zahájí již v pátek 4. září, kdy se v Bratislavě střetnou od 16:30 hod. úřadující mistr Slovenska ŠKP Bratislava a dvojnásobný vítěz WHIL - Slovan Duslo Šaľa. V sobotu 5. září se budou hrát čtyři utkání, shodou okolností všechna na českém území. Od 15:00 hod. Písek - Partizánske, v 16:30 Zlín - Trenčín, v 17:00 hod Veselí - DHK ZORA Olomouc a v 18:00 hod. J.Hradec - Michalovce. Kolo bude dohráno v neděli, kdy se od 15:00 hod. střetne nováček Inter Bratislava se Slavií Praha.

Hned v prvním kole bude k vidění několik velmi zajímavých duelů, kde jen těžko hledat favorita. Utkáními kola je jednoznačně možno označit slovenskou páteční předehrávku Bratislava - Šaľa, kde půjde o souboj dvou velmi kvalitních soupeřů. Kádry obou družstev jsou nabité zkušenými a výbornými házenkářkami, v družstvu ŠKP to budou zejména Šimáková, Beňušková, Martanovičová, Hodošková, Kochanová, Cicmanová a dašlí, největšími oporami Šaľy pak jistě budou brankařka Némethová, Dubajová, Tothová, Popluhárová, Čamajová, Béréšová a další. Utkání řídí česká dvojice rozhodčích Hájek, Macho.

Utkání, které nás bude nejvíce zajímat Britterm Veselí - DK ZORA Olomouc, se bude hrát v sobotu v „Pekle" Veselské haly. Půjde o souboj českého mistra s vicemistrem, o reprízu květnového finále play-off. Utkání bude jistě jako vždy plné emocí, nasazení, tvrdosti, ale věřme, že i kvalitní házené. Oba soupeři se velmi dobře znají, trenéři obou družstev (na obou stranách jsou noví trenéři u domácího družstva Peter Sabadka a družstvo Hanaček povede Libor Malínek) na sebe jen těžko vymyslí něco nového, půjde o momentální formu a pohodu hráček. Obě družstva absolvovala náročnou přípravu sehrála řadu přípravných utkání, dokonce se spolu střetla na turnaji v Šaľe před třemi týdny, kdy v prvním poločase bylo lepší Veselí, které vedlo 12:8, Hanačky se prosadily naopak ve druhém poločase a nakonec vyhrály 22:20.

Generálkou na interligu byly pro obě družstva zápasy v Hodoníně. Zatímco Veselanky absolvovaly kompletní turnajový program Slováckého poháru, na kterém se střetla se silnými družstvy Volgogradu, srbské Kikindy, norského Oslo, a Iuventy Michalovce a skončily nakonec na třetí příčce, Hanačky se vydaly do Hodonína k jedinému zápasu, soupeřem jim byl ruský mistr Volgograd - vítěz Slováckého poháru.

Jazýčkem na vahách zápasu ve Veselí může být i momentální pohoda obou jedniček v brance - velezkušené Lenky Černé v domácí a Barbory Raníkové v brance hostí. Obě mají určité zdravotní problémy, Lenka si už dala do pořádku zraněné rameno, naopak Bára si obnovila zranění kolene právě v posledním zápase s Volgogradem. Trenér Sabadka bude asi hlavně spoléhat i na elitní střelkyni Štěrbovou, zkušené harcovnice Flekovou a Kočí i na slovenské posily Gáborovou a Súkeníkovou. Jistotou v pivotu je Ukrajinka Viniatynská.

Družstvo Hanaček dlouho hledalo své optimální složení. Uvidíme jak se uvede Alena Polášková, trenér Malínek bude .spoléhat i na svá elitní křídla Hrbkovou, Tomečkovou, Dostálovou a Stuchlovou, hru by měla tvořit Veronika Hejtmánková, družstvo disponuje trojicí vyrovnaných pivotů (Spíchalová, Selucká, Uličná). Důležitým činitelem úspěšnosti mohou být i ostré spojky Kovačíková a Růžičková. Na svou příležitost budou čekat a věřme že se jí také s plnou vervou chopí, mladé talenty - Mýlková, Kubáčková, Pašková, nebo Gebre Selassie a Richvalská, vesměs juniorské reprezentantky.

I když půjde o utkání prvního kola, oba soupeři jistě vydají ze sebe maximum a jejich cílem bude bodový zisk. V minulé sezoně se v základní části ve Veselí oba soupeři rozešli smírně (23:23), v Olomouci byly úspěšnější Hanačky. Naopak v play-off ve Veselí vyhrály domácí obě utkání (první po prodloužení), v Olomouci pak první zápas vyhrály Olomoučanky a druhé šťastnou brankou po skončení hrací doby přes bloky bránících hráček z ruky Štěrbové hostující Britterm, který tak získal mistrovský titul. Utkání řídí slovenská dvojice rozhodčích: Peter Brunovský a Vladimír Čanda.