English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Je rozhodnuto - vítězem WHIL bude české družstvo

Je rozhodnuto - vítězem WHIL bude české družstvo 10.03.2010 17:29:20 - autor: , přečteno 1794x

Přestože ani 19. kolo nerozhodlo s definitivní platností od tom, kdo se stane vítězem 8. ročníku WHIL, přesto je dnes již stoprocentně jisté, že vítězem bude poprvé v historii české ïnterligové družstvo. Nejblíže k této metě má Slavia, která už se svými 36 získanými body má tři kola před koncem náskok osmi bodů před nejlepším slovenským celkem - ŠKP Bratislava.

Z úplného vrcholu může Slavii ještě srazit její pronásledovatel Britterm Veselí. Panenky totiž zaostávají za lídrem jen o čtyři body a mají tedy teoretickou šanci Slavii bodově dostihnout. Předpokladem však je plný bodový zisk Veselí a tři porážky Slavie v posledních třech kolech a to se zdá být přece jen hodně odvážná myšlenka. Pražanky mají sice v závěru hodně těžký los, hrají dvakrát venku a to na hřištích obou úřadujících mistrů svých zemí ve Veselí a v Bratislavě s ŠKP, ale doma hrají s Pískem a tam se dá téměř s určitostí čekat, že potřebné body Slavia získá. Navíc ani Veselí nemá jednoduchý los. Po sobotním televizním utkání doma se Slavií jede za týden do Šaľy, která se také ještě nevzdala myšlenky na zisk třetího místa.

Také druhé místo Veselí se zdá být téměř jisté. Jejich 32 bodů sice k jistotě nestačí, ale i kdyby oba své těžké zápasy nezvládlo (se Slavií a v Šaľe), hostí v posledním kole Partizánske a při vší úctě k mladému celku Partizánskeho, panenky by si z pekla veselské haly body odvézt jistě nenechaly. Ve hře základní části tedy zbývá souboj trojice celků, které mají zálusk na bronzovou příčku WHIL, dotovanou 1 000 Eur. Hanačky si sobotní porážkou v Šaľe přibouchla k této metě dvířka, a mrzet je může i to, že prohrály o tři branky, které znamenají, že s Šaľou mají horší bilanci vzájemných zápasů. Musejí jen doufat, že Šaľa ztratí alespoň bod a ony žádný neztratí. Ani plný bodový zisk jim však ještě úspěch nezaručí, musejí čekat i na klopýtnutí ŠKP. Ztratí-li však ŠKP také alespoň bod, pak by na tom byl lépe Olomoucký celek, protože má naopak se slovenským mistrem lepší vzájemnou bilanci zápasů.


Co nás tedy čeká ve 20. kole interligy ? Především super šlágr závěru celé soutěže a navíc před televizními kamerami. V netradiční době v sobotu od 11 hod. se ve Veselí střetnou domácí Britterm Veselí a lídr Slavia Praha. Obě družstva podávají výborné výkony, Slavia stále s jedinou porážkou v celé soutěži už 12 kol neztratila ani bod, Veselí sice zakoplo stejně jako Hanačky v Písku, ale stále, se drží na dostřel svému soupeři. I přes vynikající formu Slavie je však přece jen možno favorizovat domácí družstvo. Domácí prostředí jistě sehraje svou velkou roli, známé nasazení Veselských hráček v zápasech ve kterých jde o všechno, kdy dovedou hrát až za hranicí sebeobětování je známé a největším trumfem domácích může být návrat Lenky Černé do domácí branky. Bude to jistě zápas pravdy i když Pražanky mohou hrát klidněji, protože i případná porážka o šest branek může být brána v souvislosti s bojem o první místo ve WHIL jako úspěšný výsledek (v Praze vyhrála Slávia na podzim 24:17).

Ostatní zápasy už nebudou mít zdaleka takový náboj, i když pro jednotlivá družstva může jít o hodně. V celkovém hodnocení interligy se nedají očekávat nějaká převratná překvapení. Ve slovenském duelu si jistě stále se lepšící Iuventa Michalovce smlsne na posledním Interu Bratislava. Ostatní zápasy budou střetnutími českých družstev se slovenskými soupeři. Jediné utkání z této čtveřice bude sehráno na Slovensku, kde bude ŠKP Bratislava vysokým favoritem v souboji s HC Zlín, i když Moravanky se budou ze všech sil snažit překvapit. Dvě utkání se hrají v jižních Čechách. Zde platí stejné jako v předchozím zápase. Vysoký favorit - Duslo Šaľa a proti němu domácí zachraňující se družstvo Jindř. Hradce. Každá ztráta favorita by byla velkým překvapením, i když kádr družiny Dariny Braunové se povážlivě tenčí a každá další ztráta hráčky by mohla být smrtící.

Ve druhém utkání na jihu Čech se dá očekávat vcelku vyrovnaný průběh, i když žádnému z obou soupeřů už v podstatě o nic nejde. Domácí Sokol Písek je ale favoritem, jeho střelecké komando Luzumová, Borovská a další je připraveno po favorizovaných Olomouci a Veselí, získat body i proti družstvu podobné „váhové kategorie" Štart Trenčín. Každopádně se dá očekávat kvalitní, moderní házená reprezentovaná především hráčkami mladší generace.

Posledním utkáním bude střetnutí dvou družstev, kde by měl být vysokým papírovým favoritem domácí celek Zory Olomouc, protože jeho soupeř Partizánske na něj ztrácí až propastných 22 bodů v tabulce. Na domácí družstvo se však lepí smůla v podobě nejrůznějších zdravotních problémů. Z utkání v Šaľe si přivezla pochroumaný prst ruky Spíchalová, mimo hru je další z pivotů Uličná, které se obnovily vleklé problémy se zády. Nejhorší vzpomínku na Šaľu však bude mít mladá naděje Barbora Mýlková, která se už výrazně prosazovala do základní sestavy, pro kterou letošní sezona skončila, protože ji v nejbližších dnech čeká operace ramenních vazů. Plně fit není ani další Barbora Raníková, která v předchozích zápasech chytala s velkým sebezapřením.

Naštěstí se již do hry plně zapojily obě zkušené, Alena Polášková po zranění a Katka Vašková po mateřské přestávce, s družstvem se připravuje i několik hráček juniorského prvoligového družstva (Rašková, Kubáčková, Severová), které jsou připraveny naskočit i do zápasů. Z výše popsaných zdravotních problémů tak pramení i určité obavy z příštích zápasů, všichni však věří, že si i zbytek kádru s příštími soupeři poradí.

Ten první z nich, v sobotním střetnutí slovenské družstvo z Partizánského se bude v Olomouci jistě prezentovat jako ambiciózní tým mladých hráček, z nichž některé se i ve svém věku prosazují výrazně do statistik interligové soutěže. Především to bude levá strana jejich útoku, na křídle Selma Blažeková a spojka Martina Košíková, které mají na svém kontě každá už více než 90 vstřelených branek a jsou v první dvanáctce střelkyň celé interligy. Výrazně se začínají prosazovat i další mladičké spojky Mičiníková, Baloghová a Zajačková. Brankařka Rychtárechová dokonce vévodí všem interligovým brankařkám v počtu úspěšných zákroků a je třetí v % úspěšnosti, které je na 55 %.

Kompletní program zápasů 19. kola: (všechny zápasy se hrají v sobotu 13. března)
11,00 Veselí - Slavia Praha, (ČT 4 přímý přenos)
15,00 Písek - Trenčín
17,30 ŠKP Bratislava - Zlín a Olomouc - Partizánske
18,00 Michalovce - Inter Bratislava a Jindř..Hradec - Šaľa