English version Mapa webuProhlášení o přístupnostiOdběr novinek© 2006-12 DHK Zora OlomoucWebprogramming & webdesign PPPO
Dámský házenkářský klub ZORA Olomouc
Nacházíte se: DHK Zora Olomouc > Interliga > Před play-off házenkářek: klid před bouří

Před play-off házenkářek: klid před bouří 07.04.2010 15:43:17 - autor: , přečteno 1928x

Po hektickém závěru základní části interligy, kdy se poslední tři kola odehrála v rozmezí deseti dnů, nastal dvoutýdenní částečný klid zbraní, umocněný ještě Velikonočními svátky. Jen několik vyvolených házenkářek - reprezentantek si přestávku vyplnilo dvěma kvalifikačními zápasy. České družstvo má za sebou dva vítězné zápasy proti Ázerbájdžánu spojené s dlouhou cestou do Baku, metropole ropné velmoci ležící u Kaspického moře, si uchovaly, i když jen malou, šanci na postup. Slovenky naopak prohrály oba své zápasy se Srbskem a definitivně ztratily šanci k postupu na ME Většina házenkářek, které čekají v příštích dnech boje v play-off však využila přestávky k doléčení svých neduhů, rehabilitaci, a v posledních dnech už i k ladění formy před dalším z vrcholů sezony.

Karty pro play-off byly rozdány, trenéři družstev pro semifinále už hledají slabiny ve hře svých příštích soupeřů a připravují své hráčky na líté boje. Na Slovensku se o postavení pro play-.off bojovalo až do předposledního kola. Úřadující mistr ŠKP Bratislava sice v posledním kole ztratil bronzovou příčku z WHIL, ale uhájil přesto postavení slovenského lídra pro play-off. V semifinále se střetne se Štartem Trenčín a první dvě utkání, ve kterých je jednoznačným favoritem, sehraje v domácím prostředí v Bratislavě.

Druhou dvojici vytvoří dva dosud nejúspěšnější účastníci interigy předchozích let - Duslo Šaľa a Iuventa Michalovce. Družstva ověnčená řadou prvenství ve WHIL i mistrovských titulů, si to letos rozdají už v semifinále. V utkáních je jen těžko hledat favorita, pro Šaľu hovoří výhoda domácího prostředí v prvních dvou utkáních, ale v posledních zápasech WHIL se potýkala s absencí několika klíčových hráček (Čamajová, Dubajová, Bérešová) a v posledním kole proti Písku dokonce nenastoupila ani Tothová. Družstvo má dost úzký kádr kvalitních hráček a to by mohlo být pro ně limitující. Na druhé straně po celou sezonu zraněními sužované Iuventě se postupně vracejí největší opory, zejména Tobiášová je velkou zbraní, otazník stále visí nad Obšatníkovou. Nový trenér Daniš bude hodně spoléhat také na trio Ukrajinských reprezentantek (Šklaruk, Bachireva, Tregubova).

V semifinále českých týmů budou k vidění asi dost rozdílné zápasy. Při vší úctě k Jihočeškám a jejich letošním výsledkům, přece jen vysokým favoritem prvního duelu je Slavia..Na druhé straně se dají očekávat hodně vypjaté a vyrovnané zápasy mezi Veselím a Hanačkami a přesto, že v interlize panenky oba zápasy vyhrály, dá se říci, že šance obou soupeřů jsou 50 na 50.

Série Slavia Praha - Sokol Písek bude soubojem téměř kompletní reprezentační sestavy s kolektivem talentovaných, ale přece jen méně zkušených bojovnic z Jihu Čech. Slavia se bude samozřejmě opírat o „sedmičku snů" v čele s velezkušenou pivotkou Petrou Vítkovou, trojicí spojek Keclíková, Kutlvašrová a Černá, rychlonohými křídly Jedličkovou a Knedlíkovou, podpořenými brankařkou Satrapovou. Do potřebné formy se postupně dostává po zranění i další exreprezentantka Jonášová. Proti nim se postaví zejména nejlepší střelkyně interligy Iveta Luzumová, po zranění stále se lepšící Borovská a trojici spojek jistě doplní i Martina Crhová hostující z Baníku Most a domácí špílmachr Vrabcová. Na pivotu bude operovat další z reprezentantek Stellnerová a dvojice křídel Krouská, Dvořáková už zamotala hlavu více soupeřkám. Oporou je i brankařka Arnicanová.

Posledním a z hlediska Olomouckých házenkářek nejdůležitějším bude samozřejmě duel Britterm Veselí - DHK ZORA Olomouc. Souboj dvou posledních českých mistrů slibuje vrcholná dramata a o postupujícím do finále mohou rozhodnout maličkosti. Obě družstva se samozřejmě velmi dobře znají jejich vzájemné souboje jsou nejčastějšími mezi špičkovými českými týmy. Obě družstva se v novodobé historii střetla v interlize, play-off, Českém a Evropském poháru celkem 29 krát, Hanačky byly úspěšné 17 krát a 11 krát vyhrály Veselanky.

Dlouhodobé statistiky však nic neřeší, důležitější jsou výsledky posledních vzájemných zápasů, za poslední dvě sezony se střetli oba soupeři 9 krát, třikrát vyhrála Zora, 5 krát Veselí a jedno utkání skončilo remízou. Ani tyto statistiky však ještě vyhrály žádný zápas, všechno se rozhodne až na hřištích obou hal. Jednu z rozhodujících rolí může sehrát i domácí prostředí, i proto se vždy tak urputně bojuje o výchozí postavení pro play-off. Při vyrovnanosti obou soupeřů je možno očekávat, že se rozhodne až v pátém utkání v Pekle veselské haly. Oba soupeři však jistě udělají všechno pro to, aby sérii ukončili co nejdříve a i proto budou velmi důležité už první dva zápasy ve Veselí v sobotu a v neděli.

Domácí hlásí družstvo v plné síle, nejsou hlášeny žádné absence, dá se tedy očekávat, že největší tíha zápasů bude ležet především na zkušených spojkách Flekové s Kočí a vynikající střelkyni Štěrbové a bleskurychlých křídlech Chmelařové a Súkenníkové, z nichž hlavně Tereza Chmelařová se dostala do životní formy. Oporou zejména obranné fáze bude jistě Gábina Zvoničová i její kolegyně do útoku Ukrajinka Vyniatynska. V záloze je ještě slovenská kanonýrka Gáborová, u ostatních hráček Veselské lavičky se dá přepokládat, že se na hřiště dostanou jen velmi sporadicky. Samostatnou kapitolou je samozřejmě post brankařky. I když většinu sezony odchytala, a velmi spolehlivě Darina Zvoničová, jedničkou mezi tyčemi pro play-off bude s určitostí legenda Lenka Černá, která se vrátila po zranění a je v plné kondici.

Družstvo Zory proklouzlo na poslední chvíli a to hlavně zásluhou Slavistek na bronzovou příčku WHIL a dovršily tak český hattrick interligového pořadí. Play-off to však je jiné kafe. Hraje se prakticky od nuly, na každého čekají zápasy pravdy, vyhraje a postoupí ten kdo se s tlakem vyrovná lépe. Také Hanačky disponují týmem, který je schopen překvapit a sehrát nejméně vyrovnanou partii se všemi soupeři. Jde o to načasovat formu v pravý čas do úrovně podzimních zápasů, kdy prohrály jen jednou a skončily v tabulce na druhé příčce. Děvčata se poctivě na vrchol připravují na trénincích se pravidelně schází 16 - 18 hráček (zdravou konkurenci vytvářejí juniorky Gebre Selassie a Samcová),. Všechny hráčky jsou již v pořádku, bohužel stále chybí jedna z klíčových hráček podzimu - Barbora Mýlková, s vážným zraněním ramene, takže teď jen aby měl trenér šťastnou ruku při určení sestavy na jednotlivá utkání.

V plném zatížení je již od pondělka Barbora Raníková, i výkon brankařek obou družstev může být tím pověstným jazýčkem na misce vah. Uvidíme jak se bude dařit na jedné straně Lence Černé a v druhé brance Báře. Hanačky disponují také největším počtem vysokých hráček. Zatímco Slavie má vysoké hráčky nad 180 cm jen Satrapovou a Mouleovou, v dresu Veselí je to pouze Lenka Černá a Gáborová, v Olomouckém dresu je „urostlých dívek" nad 180 cm hned šest - Polášková, Vašková, Růžičková, Kovačíková, Uličná.a Raníková. To samozřejmě nic neznamená, ale vysoká stěna bránících hráček může být hodně nepříjemná pro útočící družstvo a naopak velkou zbraní bránícího družstva. Olomoucké družstvo to je směsice zkušenosti (Hejtmánková, Polášková, Vašková, Kozáková, Stuchlová), hráček střední generace (Raníková, Uličná, Spíchalová, Růžičková, Kovačíková, ale dnes už i Hrbková a Tomečková) a těch nejmladších (Rašková, Pašková, Kubáčková a další juniorky).

V prvních dvou utkáních ve Veselí budou favoritem domácí hráčky. Hanačky jsou však odhodlány zabojovat a domů na Hanou přivézt alespoň jednu výhru, která by jim otevírala šance na celkový úspěch. Samozřejmě že domácí děvčata zase hnána zaplněnou halou a svými věrnými „pekelníky" budou chtít cestovat za týden na Hanou s uklidňujícím náskokem. Bude se o víkendu ve Veselí opravdu na co dívat a na co se těšit.

První zápasy play-off se hrají v těchto termínech:
Slavia Praha - Sokol Písek: sobota 10.04. v 18:00 hod.,  neděle 11.04. v 15:00 hod.
Britterm Veselí - DHK ZORA Olomouc: sobota 10.04. v 17:00 hod., neděle 11.04. v 17:00 hod.

ŠKP Bratislava - Štart Trenčín: sobota 10.04. v 17:30 hod., neděle 11.04. v 11:00 hod.
Duslo Šaľa - Iuventa Michalovce sobota 10.04. 18:00 hod., neděle 11.04. v 10:30 hod.